Cevat Bayrak Adresi

Adres:Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul

Ağrısız rahim filmi HSG nasıl çekilir?


Ağrısız rahim filmi tekniğinde hasta röntgen masasına sırtüstü yatar. Halk arasında “çatal” adı verilen bacak dayama kolları kullanılmaz. İnceleme için yeterli olabilecek, mümkün olan en küçük muayene aleti vajinaya yerleştirilir. Gerekli dezenfeksiyon işleminden sonra rahim ağzına ince ve yumuşak bir borucuk yerleştirilerek yaklaşık 10 cc (iki yemek kaşığı hacmi kadar) kontrast madde rahim boşluğu ve tüplere doldurulur. Bu sırada ilacın ilerleyişi floroskopi ekranında izlenir ve uygun pozlarda filmler kaydedilir. İnceleme sırasında iğne kullanılmaz. Batıcı, sıkıştırıcı, can yakıcı herhangi bir alet de kullanılmaz. Kontrast madde, içerisinde erimiş iyot tuzu bulunan sudur. Can yakıcı değildir. İçeri verilen bu ilacın bir kısmı inceleme bitince dışarı boşalır. Vücut içinde kalan kısmı ise birkaç saat içinde böbreklerden süzülerek hemen hemen tamamen idrarla birlikte vücuttan atılır.

Bir merkezde ideal bir şekilde Ağrısız Rahim Filmi HSG çekilebilmesi için gereken şeyler şunlardır:

1-C kollu röntgen cihazı (Bu cihazlar rahim ne yöne dönük olursa olsun, inceleme sırasında onun karşısına geçecek şekilde hareket edebildikleri için rahmi çengelli alet ile itip çekmeye ihtiyaç kalmaz. Ayrıca üst üste gelen bazı yapıları birbirinden ayrı gösterebilmek de bu makinelerle mümkün olmaktadır. Öte yandan bu cihazlarda artık yeni dedektör (flat panel dedektör) ve tüp teknolojileri kullanılmakta, yeni yazılımlarla birlikte hastaların ve uygulayıcıların maruz kaldığı radyasyon miktarı en az seviyeye indirilebilmektedir).

2-Ağrısız Rahim Filmi tekniğini bilen tecrübeli hekim ve tıbbi personel.

3-Yeni nesil kontrast maddeler (Suda çözünebilir, organik iyotlu, uygun vizkosite ve osmolaritede, fiziksel özellikleri uygun şekilde düzenlenmiş kontrast maddeler).

4-Farklı yapılardaki hastaların her birisi için gerekli olabilecek birbirinden farklı yeni nesil, çeşitli, tek kullanımlık özel kateterler ve kanüller.