Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul
Ağrısız Rahim Filmi

HSG Çekilirken Canım Yanacak mı? Ağrı Kesici İlaç Almalı mıyım?

HSG incelemenizi C kollu röntgen cihazıyla ağrısız yeni yöntemle yapacağız. Küçük ve yumuşak aletler kullanacağız. Rahim içine ve tüplere vereceğimiz ilaç, fiziksel özellikleri dengelenmiş, yakıcı olmayan, su bazlı bir ilaçtır. HSG çekiminde hastalarımızın genellikle hiç ağrısı olmaz. Bazen işlem sırasında hafif, adet sancısına benzer bir his meydana gelebilir. Ancak, tüpleriniz açık da olsa tıkalı da çıksa, biz işlem sırasında tüp açma işlemi de yapsak rahatsız edici şiddette ağrı ve kanamanız kesinlikle olmayacak. Ağrınız olmayacağı için size ağrı kesici ilaç almanızı da önermiyoruz.

Ağrısız Rahim Filmi Nedir?

Rahim filmi uzun yıllardır uygulanan bir tanı yöntemidir. Ancak önceki yıllarda bu işlemin gerçekleştirilmesi kadınlar için oldukça ağrı ve acılı bir durum haline gelmekteydi. Bilimsel çalışmaların genişlemesi, teknolojideki gelişmelerin tıp alanına da yansıması ile birlikte tanı ve tedavi yöntemleri çok daha güvenilir ve konforlu bir hale gelmiştir. Rahim filmi uygulaması da günümüzde ağrısız ve acısız bir uygulamadır. 

Ağrısız rahim filmi uygulamasında kadın işlemden sonra günlük rutin yaşamına dönebilmektedir. Aynı zamanda herhangi bir acı ve ağrı hissi olmayacaktır. Özellikle tecrübeli doktorların üst düzey teknolojik cihazlar ile gerçekleştirdiği HSG (rahim filmi) uygulamalarında kadın herhangi bir ağrı hissetmemekte ve risk faktörlerinin önüne geçilerek herhangi bir komplikasyon riski bulunmamaktadır.