Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul
HSG çekimi

HSG Çekilmesi Gebelik Şansını Arttırır mı?

HSG çekiminden sonra 4 ay boyunca gebe kalma şansı artmaktadır. HSG incelemesi sırasında tüplerdeki küçük yapışıklıklar açılabilmekte, içlerindeki pıhtı tıkaçları ve sümüksü tıkaçlar temizlenmekte böylece sperm ile yumurtanın buluşması kolaylaşmaktadır.

Aşılama ve tüp bebek tedavilerinden önce HSG çekilmesi, olumsuzlukların tespit edilip düzeltilmesinden sonra tedaviye başlama fırsatı verdiğinden başarı şansını dolaylı yoldan arttırmaktadır.

HSG Filmi ile Tıkalı Tüpler Açılıyor

1 yıldan fazla uzun süredir korunmasız olarak deneniyor ancak herhangi bir gebelik gerçekleşmiyorsa kısırlık şüphesi açığa çıkmaktadır. Bu durumda çiflterin doktora başvurmaları önerilmektedir. Kısırlık şüphesi ile doktora başvuran kadın ve erkekte farklı şekilde testler ve muayene yöntemleri uygulanmaktadır. Kadında kısırlık tedavisine başlandığı zaman öncelikle doktor rahim filmi (HSG) çekimi istemektedir. 

HSG çekimi rahim içerisine tazyikle kontrast maddeden oluşan bir ilaç verilmesi ile uygulanabilmektedir. Bu aşamada herhangi bir nedenden dolayı tıkanmış tüpler açılmakta ve gebelik şansı artmaktadır. Öyle ki gebelik deneyen kadınların bir çoğu rahim filmi çektirdikten kısa bir sonra hamile kalabilmiştir. 

Gebelik Şansı Nasıl Artar?

Son yıllardabebek sahibi olmak istediği halde bu isteği gerçekleşmeyen çiftlerin sayısı oldukça fazladır. Bunun nedenleri;  yaşam tarzındaki değişiklikler, sağlıksız beslenme ve yaşam tarzı, stres, anne adaylarının 30 yaş üzerinde olması şeklinde sıralanabilmektedir. Bu nedenlerin yanı sıra fizyolojik birtakım nedenler de bulunabilmektedir. 

1 yıl boyunca korunmasız bir şekilde denediği halde isteği gerçekleşmeyen çiftlere inferitilite tanısı konulmakta ve nitelikli bir tedavi planlaması ile gebelik şansı arttırılabilmektedir. Kısırlık kadın kaynaklı olabileceği gibi erkek kaynaklı da olabilmektedir. Kısırlık problemi ile jinekoloji uzmanına başvuran kadınlarda ayrıntılı bir fizik muayene uygulandıktan sonra belirli testlet yapılmaktadır. Kısırlık nedenlerinin araştırılmasında günümüzde en nitelikli tanı yöntemi HSG çekimidir. 

HSG çekimi rahim içi, rahim duvarı, fallop tüpleri gibi kısımların değerlendirilmesini sağlayan bir görüntüleme sistemidir. Tüplerin açık mı yoksa kapalı mı olduğunun teşhisinin yanı sıra rahim içerisinde ve duvarında heraırasında rahim içerisinde tazyikle verilen ilaç sayesinde açılabilmektedir. Bu sayede HSG çekimi sonrasında ilk 4 ay içerisinde gebelik şansı oldukça artmaktadır.