Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul
HSG çekimi

HSG Çekilmesi Gebelik Şansını Arttırır mı?

HSG çekiminden sonra 4 ay boyunca gebe kalma şansı artmaktadır. HSG incelemesi sırasında tüplerdeki küçük yapışıklıklar açılabilmekte, içlerindeki pıhtı tıkaçları ve sümüksü tıkaçlar temizlenmekte böylece sperm ile yumurtanın buluşması kolaylaşmaktadır.

Aşılama ve tüp bebek tedavilerinden önce HSG çekilmesi, olumsuzlukların tespit edilip düzeltilmesinden sonra tedaviye başlama fırsatı verdiğinden başarı şansını dolaylı yoldan arttırmaktadır.

HSG Filmi ile Tıkalı Tüpler Açılıyor

1 yıldan fazla uzun süredir korunmasız olarak deneniyor ancak herhangi bir gebelik gerçekleşmiyorsa kısırlık şüphesi açığa çıkmaktadır. Bu durumda çiflterin doktora başvurmaları önerilmektedir. Kısırlık şüphesi ile doktora başvuran kadın ve erkekte farklı şekilde testler ve muayene yöntemleri uygulanmaktadır. Kadında kısırlık tedavisine başlandığı zaman öncelikle doktor rahim filmi (HSG) çekimi istemektedir. 

HSG çekimi rahim içerisine tazyikle kontrast maddeden oluşan bir ilaç verilmesi ile uygulanabilmektedir. Bu aşamada herhangi bir nedenden dolayı tıkanmış tüpler açılmakta ve gebelik şansı artmaktadır. Öyle ki gebelik deneyen kadınların bir çoğu rahim filmi çektirdikten kısa bir sonra hamile kalabilmiştir.