Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul
HSG çekimi

HSG Çekimi Ne Kadar Sürer?

Kullandığımız yeni teknoloji ve yeni teknikler sayesinde HSG çekimi genellikle 2 dakika kadar sürer.

Bazı anatomik varyasyonların, anomalilerin varlığında veya tüp açma gibi ek işlemlerin gerekli olduğu durumlarda inceleme süresi 3-5 dakika daha uzayabilir.

İncelemeden önceki bilgilendirme ve hazırlık aşaması genellikle birkaç dakika sürmekte, kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Zor ilişkiye girebilen, zor muayene olabilen, hassas, aşırı korku ve panik yaşayan kişilerde daha yavaş davranmak gerektiğinden hazırlık ve muayene aletinin yerleştirilmesi aşamaları daha uzun sürecektir.

Yeni dijital sistemler ve baskı makineleri sayesinde HSG filmleri birkaç dakika içerisinde teslim edilmeye hazır hale gelmektedir. Sonuçlarınızı hemen alabilir ve aynı gün kadın doğum doktorunuza dönebilirsiniz.
 

HSG Çekimi Bittikten Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?


HSG işlemi 10 dakikadan az bir sürede gerçekleştirilebilmektedir. Bu süreç içerisinde hastaya anestezi uygulanmasına gerek yoktur. Günümüzde rahim filmi ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebilmekte ve işlem sonrasında yaşanabilecek komplikasyonların önüne geçilebilecek önlemler alınmaktadır. Ancak yine de rahim filmi çekildikten sonra dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;
- HSG işlemi sonrasında cinsel ilişkiye girilebilmektedir.
- HSG uygulamasının yapıldığı ay hamile kalınmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
- İşlem sonrasında duş alınabilmektedir. 
- Doktor eğer ilaç önermiş ise kullanımı aksatılmamalıdır. 
- Normaldışı ağrı ve kanama olması durumunda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. 

HSG Çekimi Sonrasında Yaşanabilecek Normal Durumlar

HSG çekimi sonrasında her hastada şiddeti ve şekli değişiklik gösterse de birtakım durumlar yaşanabilmektedir. HSG çekimini gerçekleştiren uzman; hastaya gerekli bilgiyi verecektir. HSG çekimi sonrasında yaşanabilecek durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Vajinal akıntı

- Lekelenme

- Hafif derecede kasık ağrısı

- Hafif derecede karın ağrısı

Bu durumlar birkaç gün sonra geçecektir. Bu süreçte genital hijyene maksimum özen gösterilmelidir. Aksi halde enfeksiyona bağlı problemler yaşanabilmektedir.