Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul
HSG

HSG Çektirmenin Bana Bir Zararı Olur mu?

Yumuşak aletler kullandığımız için rahim delinmesi riski kesinlikle yoktur. Yeni HSG tekniğinde kullandığımız C kollu dijital röntgen cihazı sayesinde radyasyon miktarı düşüktür ve zarar verebilecek seviyelerin çok altındadır.

HSG çektirmenin nadir görülen riski mevcut sessiz bir enfeksiyonun alevlenmesi olasılığıdır. HSG çekimini takip eden 1-2 gün içerisinde ateş yükselmesi ve gittikçe şiddetlenen karın ağrısının bulunması durumunda tedavi için doktora başvurulmalıdır.

HSG çekiminin çok nadir görülebilecek riski alerji meydana gelmesi olasılığıdır. Hafif, orta veya ağır bir alerji meydana gelebilir. Tıbbi müdahale gerektirecek ciddi aşırı duyarlılık olasılığı 10 binde 1’den daha düşüktür.

HSG Çekimi Güvenilir midir?

HSG uzun tanımlaması ile Histerosalpingografi uygulaması rahim içerisinde ilaç verilerek gerçekleştirilen bir işlemdir. Eski yıllarda oldukça ağrılı bir işlemdi ve anestezi uygulaması gerekmekteydi. Karmaşık ve yorucu olan bu süreçte kadınlar hem fizyolojik hem de psikolojik olarak yıpranmaktaydı. Aynı zamanda birtakım komplikasyonların açığa çıkma riski bulunuyordu; Rahim ve tüplerin hasara uğraması, rahimde yırtık oluşması, kanama, enfeksiyon gibi durumlar söz konusu olabilmekteydi. 

HSG çekimi günümüzde anesteziye ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilebilen güvenilir bir işlemdir. Bu bu uygulama gerçekleştirilirken özel olarak geliştirilmiş cihazlar ve ilaçlar kullanılmaktadır. Böylece hem ağrı ve acı hissi yaşanmamakta hem de komplikasyon risklerinin önüne geçilebilmektedir.