Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul
HSG filmi

HSG Filmini Ne Zaman Çektirmeliyim?

Adet kanaması bittikten sonraki birkaç gün, HSG çekimi için ideal zaman olmakla birlikte kesin şart değildir. Bu konudaki eski görüşler bir miktar değişmiş, esnemiştir. Gebe olmadığınızdan kesinlikle eminseniz istediğiniz zaman HSG çektirebilirsiniz. Adet kanaması devam ederken HSG çektirmenin bazı sakıncaları olduğundan sıradışı özel durumlar dışında tercih edilmez.

HSG Filmi Çekimi İçin En Uygun Zaman Nedir?

Kadının biyolojik döngüsü oldukça karmaşıktır. Bu döngü her ay tekrarlanmakta ve rahim kendini gebeliğe hazırlamaktadır. Halk arasında adet kanaması olarak tanımlanan durum; kadın sağlığında bazı tanı ve tedavi yöntemlerinin uygulanış tarihini belirleyebilmektedir. HSG çekiminin de uygulanmasının sakıncalığı olduğu zaman aralıkları bulunmaktadır. Özellikle adet döneminde rahim filmi çektirmek sakıncalıdır. Aynı zamanda gebelik ihtimali bulunan günlerde de embriyoya zarar verilmesi açısından rahim filminin çekilmesi uygun değildir .

HSG filminin çekilmesi için en uygun zaman dilimi adet kanamasının bitiminden sonraki 4 ya da 5. günlerdir. Bu süreç içerisinde cinsel ilişkiye girilmemelidir. Aynı zamanda ara kanama ya da anormal dışı kanamaların olduğu dönemde de HSG filmi çekilmesi sakıncalıdır. 

Adet Döneminde Rahim Filmi Çektirilir mi?

Rahim filmi çekilebilmesi için en uygun zaman aralığı adet kanaması bittikten 4 ila 5 gün sonradır. Bu süreçte rahim içerisi yenilenmiş ve nitelikli görüntü alınabilecek durumda olacaktır. Aynı zamanda gebelik riskine karşı da alınacak bir önlem olarak rahim filmi çekiminin adet kanaması bitiminden sonra çekilmesi uygundur. Başvurulan jinekolog rahim filmi çekimi istediğinde çekim için en uygun zaman aralığı konusunda bilgi verecektir.