Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul
Rahim Filmi

Rahim Filmi HSG Çekiminde Yenilikler

HSG (rahim filmi) incelemesi 80 seneden uzun süredir bilinmekte ve uygulanmaktadır. Buna karşılık son 25 yılda pek çok teknolojik ilerleme olmuş, HSG çekimi için kullanılabilecek yeni cihazlar, aparatlar ve yeni teknikler geliştirilmiştir. Söz konusu yenilikler şu başlıklar altında toplanabilir:

  1. Dijital röntgen cihazları
  2. C kollu dijital röntgen cihazları
  3. Film banyosu ihtiyacını ortadan kaldıran termal veya lazer film baskı cihazları
  4. Görüntülerin hekimlere bilgisayar ortamında gönderilmesini ve arşivlenebilmesini sağlayan dijital teknolojiler
  5. Alerji riski düşük, yağ embolisi ve granülom oluşturma riski bulunmayan, osmolaritesi, viskositesi düzenlenmiş yeni nesil suda çözünebilir iyotlu kontrast maddeler
  6. Kontrast maddeyi rahim boşluğuna veya doğrudan tüplerin içine doldurabilmek için geliştirilen ince, yumuşak, ucu balonlu veya balonsuz kateterler.

Bütün bu yenilikler, ağrısız rahim filmi çekimini mümkün kılmakla kalmamış, olumsuz yan etkiler çok azalmış, bazı komplikasyonlar ortadan kalkmış, gerek uygulamayı yapan hekimlerin gerekse hastaların maruz kaldığı radyasyon miktarları belirgin derecede düşmüş, film kalitesi yükselmiş, doğru teşhis oranı yükselmiş, inceleme sayılarının artmasıyla birlikte birim maliyetler ve fiyatlar göreceli olarak düşmüştür. Yeni tekniklerin oldukça yüklü yatırım maliyetinin olmasına rağmen bir paradoks olarak eski teknik kullanılarak yapılan standart incelemelerin toplam birim maliyeti yeni tekniklerden daha ucuz olamamaktadır.

Sonuç olarak, rahim filmi çekimi için C kollu dijital röntgen cihazı bulunan ve yukarıda sayılan yeni teknikleri kullanan merkezler tercih edilmelidir.

HSG Çekimindeki Yeniliklerin Avantajları Nelerdir?

HSG çekiminde yaşanan gelişmeler uygulamanın çok daha konforlu bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- İşlem ağrısız ve acısız bir şekilde gerçekleştirilir.
- İşlem süresi yaklaşık 10 dakikadır.
- İşlem sırasında anesteziye ihtiyaç duyulmamaktadır.
- İşlem sırasında refakatçiye ihtiyaç duyulmamaktadır. 
- İşlem sornasında duş alınabilmektedir.
- İşlem sonrasında cinsel ilişkiye girilebilmektedir.

Rahim filmi çekimine başvuran kadınlar eski yıllarda yoğun ağrı hissi yaşamaktaydı. Ancak günümüze gerek HSG yöntemlerinin gelişmesi gerekse de teknik imknaların artmas nedeni ile ağrısız ve konforlu bir süreç yaşamaktadır. 

İLGİLİ KONULAR