Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul
HSG nedir

Tüp Bebek Yaptıracağım, HSG Çektirmeme Ne Gerek Var?

Tüp bebek tedavisinde tüplerin açık olmasına ihtiyaç yoktur ancak bazı tüp hastalıkları rahim içerisine akıntı yaparak embriyonun tutunmasını ve gelişimini olumsuz yönde etkilemekte, tedavinin başarısızlıkla sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. Bu tüp hastalıkları her zaman ultrasonografi ile görülemez. En ucuz ve en kolay HSG ile tespit edilebilir. Tüpün sıvı ile dolarak şişmesi, tüpün uzak uca yakın yerden tıkalı olması ve uzak uçtaki saçaklı bölgenin tüpü kısmen tıkayan yapışıklıkları rahim içine akıntıya sebep olarak tüp bebek başarısını olumsuz etkileyebilir. Doktorunuz tedaviden önce HSG isteyerek eğer varsa rahim boşluğu ve tüplerdeki olumsuzlukları saptayıp düzeltecek daha sonra embriyonuzu rahim içine yerleştirecektir.


Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde HSG Çekimi


Tüp bebek tedavisi öncesinde tedavi sürecini yürüten doktor tedavi sürecinin başlangıcında birtakım test ve teknikler uygulamaktadır. Bu tekniklerden en önemlilerinden biri de HSG çekimidir. HSG; halk arasında rahim filmi olarak tanımlanan; rahim içerisine ilaç verilerek uygulanan bir görüntüleme işlemidir. 
HSG çekiminin tüp bebek tedavisi öncesinde uygulanmasının sebebi; 

- Rahim içerisinde doğumsal anomalilerin teşhisi
- Rahim içerisinde kist, myom gibi oluşumların teşhisi
- Rahimdeki yapışıklıkların tedavisine başlanmasıdır. 

Bununla birlikte bazı kadınlarda gerek pıhtı gerekse de enfeksiyona bağlı nedenler ile tüplerin tıkanması söz konusu olabilmektedir. Bu durum HSG uygulaması sırasında verilen ilacın etkisi ile düzelebilmekte ve gebelik şansını arttırmaktadır.