Bize Ulaşın

  HSG Örnekleri

  Myom

   

  Rahim sağındaki iri myom kitlesi rahim boşluğu alt kısmının uzamasına ve sola doğru itilmesine sebep olmuş.

   

  Rahim Boşluğunda Polip

   

  Rahim boşluğu alt bölümünde yaklaşık 1 cm çaplı polip.

   

  İki taraflı Salpenjitis Istmica Nodosa (SIN) ve hidrosalpinks

   

  Standart HSG’de sol tuba görülmediği için aynı seansda sol selektif salpingografi yapıldı.

   

  Tüplerde sıvı birikmesi

   

  Her iki tüpün uzak noktadan tıkalı olduğu, sosis gibi şiştiği ve içinde sıvı birikimi bulunduğu görülüyor.

   

  Bölmeli Rahim

   

  Rahim boşluğunun “V” şeklinde olduğu görülüyor. Sağ ve soldaki bölümlerin uzun eksenleri arasında dar açı bulunduğuna dikkat ediniz.

   

  “T” Şeklinde Rahim

   

  Üçgene yakın bir şekilde olması gereken rahmin T harfi şeklinde olduğu görülüyor.

   

  Fokal Adenomyosis

   

  Rahim boşluğu tavanı sağında girinti, ve bu bölgede rahim duvarı içine doğru uzanan saçaklanmalar görülüyor. Rahim boşluğu sağ-üst köşesinin incelip uzamış olduğuna dikkat edin.

   

  Belirgin Myometrial Foldlar

   

  Rahim boşluğu içerisinde görülen uzunlamasına gölgelenmeler rahmin iç yüzündeki dalgalı yapıdan kaynaklanmaktadır. Patolojik bir durum değildir.

   

  Sezaryen izi

   

  Rahim ağzı kanalının iç deliğe yakın yerinde daha önce geçirilmiş sezaryen operasyonunun izi görülüyor.

   

  Septate Uterus (Bölmeli Rahim)

   

  Bir bölme, tüm rahim boşluğunu rahim ağzı kanalının ortasına kadar ikiye bölüyor. Rahmin vajinaya açılan tek deliği var.

   

  Bilateral Fimbrial Fimozis

   

  Her iki tüp karın boşluğuna açılan ucundaki yapışıklıklar nedeniyle genişlemiş.

   

  Normal HSG

   

  Görüntü rahmin tam karşısından alınmış. Tüpler normal çapta. Tüplerden karın boşluğuna geçen kontrast madde karın içinde serbestçe dağılmış.

   

  Submukoz Myom

   

  Rahmin sağında rahim boşluğuna doğru girinti oluşturan yaklaşık 2 cm çaplı myom.

   

  Uterus Didelphys

   

  Vajinada saptanan iki girişten 2 kateterle aynı anda kontrast madde verilerek yapılan incelemede muz şeklinde iki ayrı rahim boşluğu görülmektedir. İki rahim boşluğunun sağ ve sol yana doğru birbirinden uzaklaşmış olduğuna dikkat edin.

   

  Komplet Septalı Uterus

   

  Longitudinal vajinal septası ve septanın iki yanında 2 adet rahim ağzı görülen hastada 2 kateter ile iki taraf birden dolduruldu. Uterusun sağa deviye olduğu, muz şeklindeki iki ayrı uterin kavitenin birbirinden fazla uzaklaşmadıları ve uzun aksları arasında dar açı bulunduğu görülüyor. Tüpler normal çapta ve açık.

   

  Sol hidrosalpinks

   

  Sol tüp uzak ucundan tıkalı, şişmiş ve içi sıvı dolu. Belirgin derecede antevert olan uterusun tenekulum kullanılmadığı halde C kollu cihaz sayesinde dik bir şekilde görüntülenebildiğine dikkat edin.

   

  Bilateral tubal oklüzyon

   

  Her iki taraftaki tüpler orta kesim seviyesinde tıkalı. Tıkalı tüplerin bir beyzbol sopası şeklinde olduğuna dikkat edin.

   

  Belirgin Myometrial Foldlar

   

  Uterus içinde bazen uzunlamasına muntazam silik bantlar görülebilir. Bunlar uterus iç yüzeyindeki normal dalgalı yapıya aittir. Görüntüleri myom veya poliplerden oldukça farklıdır ve kolay kolay karışmaz.

   

  Bilateral Salpenjitis Istmica Nodosa (SIN)

   

  Her iki tüpün uterusa yakın segmenti çevresinde çok sayıda küçük divertikül imajı görülüyor. Sol tüp tıkalı, sağ tüp açık. Sağ tüp içindeki mukoza kıvrımları (rugae) deforme.

   

  Servikal Kanal Divertikül

   

  Daha önce myom ameliyatı geçirdiği bildirilen olguda ince bir boyunla servikal kanal proksimaline irtibatlı yaklaşık 2 cm çaplı divertikül görülüyor.

   

  Sağa Deviye Uterus

   

  Uterusun sağa doğru yatık olduğu görülüyor. Bu durum genellikle bir sorun teşkil etmez ancak bazen karın içi yapışıklıklar, iri kitleler vb sebeplerle meydana gelebilir.

   

  Sol Hidrosalpinks

   

  Sol tüp uzak uç bölgesinde tıkalı, şişmiş ve içerisi sıvı dolu.

   

  Retrovert Uterus

   

  Genellikle öne kıvrık olan uterus bazen arkaya kıvrık olabilir. Bu durum normal bir varyasyondur ve bir teslik meydana getirmez. Filmde, uterus 26 derece arkaya yatık. Tenekulum kullanılmadığı halde C kollu cihaz sayesinde uterus önden görüntülenebilmiş. Kavite alt kesimde çok küçük 2 hava kabarcığı görülüyor. Retrovert uteruslarda sırtüstü yatan hastada bu bölge en yukarıda kaldığı için hava kabarcıkları sıvı içinde yukarı çıkarak burada kalır.

   

  “T” şeklinde Uterus

   

  Uterin kavite yan duvarlarındaki sineşiler nedeniyle uterin kavite “T” çeklinde görülüyor.

   

  Rahim Kanseri

   

  Uterin kavite solunda oldukça düzensiz kitlesel dolum defekti ile birlikte kavite alt bölümdeki genişleme dikkati çekiyor. Biyopsi sonucu: Endometrium kanseri.

   

  Uterin Kavitede Polipler

   

  Uterin kavite üst segmette sağda ve solda birer adet endometrial polip görülüyor. Kavite konturlarının muntazam ve simetrik olması diğer olasılıkları ekarte ediyor.

   

  Sezaryen Kesi İzi

   

  Uterin kavite alt kesimde, görülen etek şeklindeki genişleme geçirilmiş sezaryen ameliyatı kesisinden kalan bir sekeldir.

   

  Uterus Bicornis Unicollis

   

  Fimde birbirinden ayrık, muz şeklinde 2 uterin kavite ve onların bağlı oldukları tek servikal kanal görülüyor. Tüpler açık ve normal.

   

  Fimbrial Fimozis ve Ampuller Ektazi

   

  Sağ tüp normal. Şişmiş olan sol tüpün uç kısmı künt bir şekilde sonlanıyor. Az miktardaki kontrast madde sızıntı şeklinde sol tüpten karın boşluğuna geçiyor. Uterus solunda bir miktar venöz intravazasyon meydana gelmiş.

   

  Arkuat Uterus

   

  Normalde bir üçgene benzeyen rahim boşluğunun tavanının düz değil konkav olduğu görülüyor. 40 Derece öne eğik (antevert) uterusun tenekulum kullanılmadığı halde C kollu cihazla önden görüntülebildiğine dikkat edin.

   

  Bilateral Hidrosalpinks

   

  Sağ ve sol tüp uzak ucundan tıkalı. Tüpler birer sosis gibi şişmiş ve içleri sıvı dolu.

   

  Sol Selektif Salpingografi

   

  Sağ tüpü ameliyatla alınmış olan hastanın sol tüpü de normal HSG incelemesinde en baş kısmından tıkalıydı. Özel kateterle doğrudan sol tüpün içine verilen kontrast madde ile sol tüp açıldı. Resimde sol tüpün ağzına dayanmış olan selektif salpingografi kateteri ve sol tüpün açıldığı görülüyor

   

  Normal HSG Filmi

   

  Öne doğru 45 derece eğik (antevert) uterus tenekulum ile çekilmediği halde tam karşıdan görüntülenmiş. Tüplerin içerisindeki sağlıklı mukoza kıvrımları birbirine paralel uzunlamasına çizgiler şeklinde net bir şekilde görülebiliyor.