Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi HSG 80 senedir bilenen ve uygulanan bir incelemedir. Zamanımızda, çeşitli hastane ve merkezlerde eski ve yeni tekniklerin hepsi kullanılmakta bu nedenle merkezler arasında süre, fiyat, yan etki sıklığı ve şiddetli ağrı meydana gelmesi oranları bakımından farklar bulunmaktadır.

Bu rahim filmi HSG çekimi teknikleri eskiden yeniye doğru 3 ana grupta toplanabilir:
  • Demir aletlerin kullanıldığı en eski teknik.
  • Balonlu kateter tekniği.
  • Tüp açmalı ağrısız teknik.

Eski teknikle rahim filmi HSG nasıl çekilir?

Donanım ve sarf malzemesi maliyetinin düşük fakat yan etki riskleri en yüksek olan eski teknikte ilacı rahim içine doldurmak için demir boru (Rubin kanülü) ve rahmi çekerek poz verdirmek için demirden çengelli alet (tek dişli tenekulum) kullanılır. Bu teknikte şiddetli rahim kası spazmı ve buna bağlı şiddetli ağrı ve meydana gelmesi olasılığı yüksek olduğundan anestezi altında yapılması önerilebilir. Ayrıca bu teknikte tüplerin yanlışlıkla tıkalı çıkması oranı yüksektir.

Balonlu kateter tekniği ile rahim filmi nasıl çekilir?

Balonlu kateter tekniğinde ilacı rahim içine doldurmak için tek kullanımlık yumuşak, ince balonlu kateter kullanılır. Eğer hastanede C kollu röntgen cihazı varsa rahme poz vermek için çengel takılıp çekilmesine ihtiyaç kalmaz. Eğer filmin çekildiği yerde C kollu röntgen cihazı yoksa iyi bir netice almak için rahmin çengelle çekilmesi veya itilmesi gerekir. Aksi takdirde uterus anomalileri ve rahim içindeki yapışıklık, polip gibi durumlar görülemeyebilir. Balonlu kateter tekniğinde balon rahim içinde şişirilirse ağrı ve yanlış sonuç olasılıkları açısından eski tekniğe üstünlüğü sınırlıdır. Balon rahim içinde değil rahim ağzında şişirilmeli, C kollu röntgen cihazı yoksa mutlaka rahime çengel takılıp gerektiği kadar çekilmelidir.

Tüp açmalı ağrısız teknikle rahim filmi HSG nasıl çekilir?

Tüp açıcı ağrısız teknikte ilacı rahim içine doldurmak için balonlu kateter, bazı durumlarda ilacı doğrudan tüp içine doldurmak ve böylece tüpü açmak için tüp kateteri (selektif salpingografi kateteri) ve çekim için de C kollu röntgen cihazı kullanılır. Rahime çengel takılmasına gerek kalmaz. Bu yeni, modern teknikte,  inceleme genellikle 1-2 dakika sürer, genellikle ağrısızdır ve tüp açıklığı bakımından doğruluk oranı laparoskopi ile karşılaştırılabilecek kadar yüksektir. Eğer ağır vajinismus gibi özel bir durum söz konusu değilse aneztezi kesinlikle önerilmez. Yöntem zaten ağrısızdır.

Benim hizmet verdiğim Şişli Echomar’da rahim filmi çekimi için tüp açıcı ağrısız teknik kullanılmaktadır. Ne kadar kısa sürdüğünü ve ne kadar kolay olduğunu aşağıdaki videoyu tıklayarak görebilirsiniz.