Rahim-Filmi-Nasıl-Çekilir

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi (Histerosalpingografi) uygulaması yaklaşık 80 senedir gerçekleştirilen bir tanı yöntemidir. Teknolojinin gelişmesi her dönemde farklı yöntem ve araçlar ile bu işlem gerçekleştirilmiştir. Günümüzde ise birçok sağlık merkezinde rahim filmi uygulaması farklı araçlar kullanılarak ve farklı teknikler uygulanarak çekilebilmektedir. Bu nedenle gerek her bir kurumda; zaman, ücret ve yan etki bakımından farklılıklar bulunmaktadır.

Günümüzde en sık uygulanan rahim filmi çekimi teknikleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Demir aletlerin kullanıldığı en eski teknik.
  • Balonlu kateter tekniği
  • Tüp açmalı ağrısız teknik

Balonlu Kateter Tekniği ile Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Tek kullanımlık balon kateter kullanılmaktadır. Rahim içerisine doldurulacak ilaç bu balon kateter sayesinde verilir. Rahim film çekilecek klinikte C kollu röntgen cihazı bulunuyor ise rahme çengel takılmasına gerek kalmamaktadır. Eğer C kollu röntgen cihazı yoksa daha iyi görüntü alabilmek için rahim çengel benzeri bir araç ile çekilmektedir. Bu işlem gerçekleştirilmediği zaman rahim anomalileri ve tüplerin durumu nitelikli bir şekilde değerlendirilemeyebilmektedir.

Balon kateterin rahim içerisinde şişirilmesi birtakım komplikasyonalara neden olmaktadır. Bu nedenle eski yöntem ile arasında güvenilirlik açısından çok fazla fark bulunmamaktadır. Alanında tecrübeli radyoloji uzmanları balon kateteri rahim içerisinde değil de rahim ağzında şişirmektedir.

Tüp Açmalı Ağrısız Teknikle Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi çekiminin günümüzde en yetkin uygulama yöntemi; tüp açmalı ağrısız tekniktir. Bu yöntemde kullanılan ilaç gerektiği durumlarda balon kateter aracılığı ile rahim içerisine doldurulmakta gerektiği yerde ise tüpler ilaçla doldurulmaktadır. Bu işlem selektif salpingografi kateteri ve C kollu röntgen cihazı ile gerçekleştirilmektedir.

En güncel olan bu yöntemin uygulama aşamasında ve sonrasında herhangi bir ağrı hissi duyulmamaktadır. Kadının aşırı korkması ya da vajinismus gibi bir problemi söz konusu değilse anestezi uygulamasına kesinlikle ihtiyaç duyulmamaktadır.

Benim hizmet verdiğim Şişli Echomar’da rahim filmi çekimi için tüp açıcı ağrısız teknik kullanılmaktadır. Ne kadar kısa sürdüğünü ve ne kadar kolay olduğunu aşağıdaki videoyu tıklayarak görebilirsiniz.