Bize Ulaşın

Rahim-Filmi-Nerede-Çekilir

Rahim Filmi Nerede Çekilir?

Rahim filmi genellikle kısırlık (infertilite) tedavisi öncesinde doktorun istediği bir tanı aracıdır. Aynı zamanda rahim içerisinde oluşan polip ve kistik yapıların teşhisi, tüplerin sağlıklı olup olmadıklarının kontrolü amacı ile de rahim filmi çekimi yapılabilmetedir. Birçok hasta rahim filmini nerede çektirmesi konusunda kararsız kalmaktadır. Rahim filmi uygulaması günümüzde anesteziye ihtiyaç duyulmadan konforlu bir şekilde gerçekleştirilebilen bir işlem olsa da yine de uzmana ve kullanılan cihaza bağlı olarak birtakım risk faktörleri bulunmaktadır.

Teknolojide yaşanan gelişmelerin kamu sağlığı için de kullanılabiliyor olması hastalıkların tanı ve tedavisinde yenilikler açığa çıkarmıştır. Bu sayede günümüzde tıp alanında uygulanan birçok işlem kısa sürede ve konforlu şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu uygulamalar arasında yer alan önemli tanı araçlarından olan rahim filmi de eskiye oranla çok daha konforlu ve ağrısız bir şekilde yapılabilmektedir.

Klinik Seçimi

Alanında tecrübeli radyoloji uzmanlarının uyguladığı rahim filmi çekimi sonrasında hasta günlük rutin yaşamına devam edebilmekte ve herhangi bir acı ve ağrı çekmemektedir. Rahim filmi çektirecek olan kadınların uzman ve klinik tercihi yaparken dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır.

Bunlar kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Radyoloji uzmanının tecrübeli olması
  • Radyoloji uzmanının kadın üreme organları alanında yetkin bilginin olması
  • Uygulamanın gerçekleştirileceği kliniğin steril olması
  • Rahim filmi çekme işleminde kullanılan cihazların donanım ve hijyen açısından yeterli olması
  • Rahim filmi çekimi sırasında kullanılacak olan ilacın herhangi bir reaksiyona girmemesi.

Doktor Seçimi

Rahim filmi uygulamasını gerçekleştirecek olan doktorun kadının genel sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Vücudun alerjik olup olmadığı ya da rahim ve çevresinde herhangi bir enfeksiyon bulunup bulunmadığı konusunda gerekli testler yapılmalıdır.