Rahim-Filmi-Nerede-Çekilir

Rahim Filmi Nerede Çekilir?

Rahim filmi genellikle kısırlık (infertilite) sebebinin araştırması için ve tedavisi öncesinde doktorun istediği bir tanı aracıdır. Aynı zamanda rahim içerisinde oluşabilecek polip ve myom gibi yapıların teşhisi, tüplerin sağlıklı olup olmadıklarının kontrolü amacı ile de rahim filmi çekimi yapılabilmektedir. Birçok hasta rahim filmini nerede çektirmesi konusunda kararsız kalmaktadır. Filmin çekileceği merkezin size yakın veya uzak olmasını bir tercih sebebi olarak dikkate almayınız. Bu filmin sonucuna göre ameliyat olup olmayacağınız, tüp bebek tedavisinin gerekli olup olmadığı, tüp bebek başarı oranını arttırabilecek işlemlerin olup olmadığı gibi önemli kararlar verilecektir. Doğru teknikle çekilmiş iyi bir rahim filmi zaman ve maddi kayıplar yaşamanızı önler ve her açıdan avantaj sağlar.

Rahim filmi uygulaması günümüzde anesteziye ihtiyaç duyulmadan konforlu bir şekilde gerçekleştirilebilen bir işlem olsa da yine de uzmana ve kullanılan cihaza bağlı olarak birtakım risk faktörleri bulunmaktadır.

Teknolojide yaşanan gelişmelerin tıp alanındaki uygulamaları hastalıkların tanı ve tedavisinde pek çok yenilikler meydana getirmiştir. Bu sayede günümüzde tıp alanında uygulanan birçok işlem kısa sürede ve konforlu şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu uygulamalar arasında yer alan önemli tanı araçlarından olan rahim filmi de eskiye oranla çok daha konforlu ve ağrısız bir şekilde yapılabilmektedir.

Rahim Filmi için Klinik Seçimi

Alanında tecrübeli radyoloji uzmanlarının uyguladığı rahim filmi çekimi sonrasında hasta günlük rutin yaşamına devam edebilmekte ve herhangi bir acı ve ağrı çekmemektedir. Rahim filmi çektirecek olan kadınların uzman ve klinik tercihi yaparken dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır.

Bunlar kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Radyoloji uzmanının tecrübeli olması
  • Radyoloji uzmanının kadın üreme organları alanında yetkin bilginin olması
  • Uygulamanın gerçekleştirileceği kliniğin steril olması
  • Rahim filmi çekme işleminde kullanılan cihazların donanım ve hijyen açısından yeterli olması
  • Rahim filmi çekimi sırasında kullanılacak olan ilacın herhangi bir reaksiyona girmemesi.

Ağrısız Rahim Filmi için Doktor Seçimi

Rahim filmi uygulamasını gerçekleştirecek olan doktorun seçimi için kadın doğum uzmanı doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz. Daha çok hangi alanlarda çalıştığını internette araştırabilirsiniz. Kendisine ulaşıp güncel teknikleri uygulama olanağına sahip olup olmadığını sorabilirsiniz. Özellikle gerektiği durumlarda inceleme sırasında tüp açma işlemi (selektif salpingografi) yapabilme olanağı olan merkezleri tercih etmek iyi olur.

Rahim filmi ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebilir. Tecrübeli bir uzman tarafından yapıldığında güvenilir bir işlemdir. Bu nedenle deneyimli bir radyoloji uzmanı gerekir. Tercih edeceğiniz hekimin çok sayıda rahim filmi çekip çekmediğini araştırabilirsiniz.

Rahim Filmi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Rahim filmi çekimi için gerekli donanıma ve ekibe sahip merkezlerden randevu alınarak gidilmelidir. Kadın doğum uzmanı, hastanın durumuna göre rahim filmi çekilip çekilmeyeceğini değerlendirmektedir. Kadın doğum uzmanı doktorunuz size yardımcı olabilir, tavsiyede bulunabilir. Rahim filmi sıklıkla kısırlık sebebi araştırılmasında kullanılmaktadır. Rahim ve fallop tüplerinin röntgen görüntüleri elde edilir ve radyoloji uzmanı tarafından değerlendirilir.

Rahim Filmi Fiyatları

Rahim filmi fiyatlarında kliniğin konumu, kullanılan malzemelerin niteliği, tüp açma işlemi (selektif salpingografi) yapılıp yapılamadığı ve verilen hizmet gibi birçok faktör etkilidir. Fiyat ve hizmet kalitesi arasında her zaman doğru orantı yoktur. Rahim filmi çektirmek isteyen kişiler ağrısız rahim filmi en iyi nerede çekilir sorusunu mutlaka araştıracaklardır. Bunun için iyi bir araştırma ve uzman seçimi gerekir. Rahim filmi fiyatları ve rahim filmiyle ilgili diğer merak edilenler hakkında bilgi almak için Radyoloji Uzmanı Dr. Cevat Bayrak ile iletişime geçebilirsiniz.