Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul
Rahim Filmi

Rahim Filmi

Rahim filmi; rahim içerisinin ve tüplerin durumunun incelenmesinde başvurulan bir ilaçlı bir röntgen uygulamasıdır. Kadın üreme organları karmaşık bir yapıdadır. Hem gebelik oluşumunda hem de doğumda işlevsel olan organlar birtakım nedenler ile problem yaşayabilmektedir. Rahim filmi özellikle rahim içi ve tüplerdeki problemlerin tanısının konulmasında uygulanan bir işlemdir.

Rahim ve tüplerde sık görülen problemler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Rahimde doğumsal anomaliler; rahimde perde, çift rahim, tek boynuzlu rahim
  • Rahim içerisinde oluşan kistler, polipler ve myomlar
  • Rahim duvarı problemleri
  • Tüplerin kapalı olması
  • Tüplerin doğumsal problemleri
  • Tüplerin hasar görmesi

Sperm hücresi ve yumurta hücresi tüplerde birleşmekte ve rahim boşluğuna gelerek rahim duvarına tutulmaktadır. Bu durum gebelik sürecini başlatmaktadır. Ancak günümüzde birçok çift kısırlık (infertilite) problemi yaşamaktadır. Bu nedenle kısırlık nedenlerinin saptanabilmesi için hem kadının hem de erkeğin yaptırması gereken birtakım testler bulunmaktadır. Rahim filmi uygulaması da kısırlık problemi yaşayan kadınlar tanı amacı ile gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Rahim filmi tıp literatüründe Histerosalpingografi olarak tanımlanmaktadır. Kısaca HSG olarak da adlandırılabilmektedir. Rahim filmi; farklı maddelerden hazırlanan kontrast bir maddenin rahim ağzından rahim içerisine verilerek özel cihaz ile gerçekleştirilen bir uygulamadır. Bu nedenle ilaçlı rahim filmi olarak da tanımlanabilmektedir. Kontrast madde iyot tuzunun yoğun olarak bulunduğu bir ilaçtır. Bu ilacın kullanılabilmesi için rahim filmi çektirecek olan kadının iyota alerjisi olmaması gerekmektedir.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Günümüzde teknolojinin gelişmesinin bir sonucu olarak rahim filmi oldukça basit bir test haline gelmiştir. Oldukça kısa sürede gerçekleştirilen işlem; jinekolojik muayene ya da smear testine benzer bir işlemdir. Yeni yöntemler ile uygulanan rahim filmi; hem ağrı ve acısız gerçekleştirilmekte hem de eski yöntemlere oranla oldukça nitelikli bilgiler vermektedir.

- HSG çekimi sırasında ağrı ve kanama olmamaktadır. İşlem 1 - 2 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. 

- Tüpler hakkında yanlış bilgiler elde edilme olasılığı oldukça düşüktür.

- HSG ile rahim boşluğu, tüplerin durumu ve rahim ağzı kanalının ayrıntılı görüntüsü alınabilmektedir.

- Özel kateter kullanılarak yapışıklıklar ve tıkanıklar açılabilmektedir.

- Rahim içerisinde zedelenme ya da rahmin delinmesi olasılığı oldukça düşüktür. 

- Komplikasyon riski minimum düzeydedir. 

- Radyasyon oranı düşüktür. 

- Rahim filmi sonrasında cinsel ilişki yasağı bulunmamaktadır.

- İşlem sonrasında araç kullanılabilmektedir. 

- İşlem sonrasında hamile kalma şansı yüksektir. 

- Kullanılan ilacın alerjen etkisi çok düşüktür.

Rahim Filmi Çekiminde Anestezi Şart mı?

Rahim filmi (HSG), uzun yıllardır uygulanmakta olan bir işlemdir. Bu nedenle zaman içinde rahim filmi çekimi tekniklerinde değişmeler yaşanmıştır. Teknolojiyle birlikte gelişen imkanlardan elbette rahim filmi çekimi koşulları da olumlu yönde etkilenmiştir. HSG çekiminde meydana gelen yeniliklerin başında HSG çekim cihazı yer almaktadır. C kollu röntgen cihazı ile çekilen HSG filmlerinde işlem esnasında hastaya anestezi uygulanması gerekmemektedir. Eski cihazlarla çekilen HSG filmlerinde rahimin uygun pozisyonu alması için itip çekilmesi gerekiyor bu da ağrıya yol açıyordu. C kollu röntgen cihazının kullanıldığı HSG çekimlerindeyse görüntü almak için rahimin itilip çekilmesine gerek duyulmamaktadır.

Günümüzde, ağrısız bir işlem olması nedeniyle HSG filmi anestezi gerektirmeyen ve sadece 15 dakika süren bir prosedürdür. HSG çekimi esnasında kullanılan ilaçta yakıcı veya kesici hiçbir içerik bulunmaz. Kullanılan başlıklar da yumuşak ve incedir. Kontrast madde (ilaç) aynı zamanda eskiye göre daha da iyileştirilmiş olup, alerjen olmamaktadır. Rahim filmi günümüzde her merkezde farklı şekillerde çekilmektedir. Eski cihazların kullanıldığı merkezlerde hastaya anestezi uygulanabilmektedir. Aynı zamanda işlemden jinekolojik muayene dahi olamayacak kadar korkan hastalara da yine anestezi uygulanması uygun görülmektedir.

Enfeksiyona Karşı Hangi Önlemler Alınmalı?

HSG (rahim filmi) çekimi öncesinde enfeksiyon riskini azaltmaya yönelik dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. HSG çekimi temelde yoğun bir hazırlık süreci isteyen bir prosedür değildir. Anestezi gerektirmediği için işlem için aç karna gelemeye ve bir hazırlıkta bulunmaya gerek olmamaktadır. İşlemden önce hastanın doktor tarafından verilen bir ağrı kesici alması rahim filmi çekiminin sorunsuz geçmesi için yeterli olmaktadır. HSG çekiminin hazırlık ve planlama aşamasında asıl dikkat edilmesi gerek nokta çekimin yapılacağı zamandır.

Rahim filmi yalnızca adet kanaması bitiminden sonraki birkaç gün içinde çekilebilmektedir. Aksi takdirde çekim esnasında istenmeden olası bir gebeliğe zarar verme ihtimali doğmaktadır. Adet bitiminden sonraki ilk 3 – 4 gün içinde gebelik teorik olarak mümkün değildir. HSG filminin bu dönemde çekilmesi ayrıca enfeksiyon riskini de azaltmaktadır.

Rahim Filmi Ücretleri 2019

Rahim filmi işlemi bilindiğinin aksine oldukça ekonomiktir. Merkezimiz sadece HSG işlemi uygulanması amacı ile dizayn edilmiştir ve bu sayde maliyet olabildiğince düşmektedir. Aynı zamanda merkezimizde tüp açma işlemi ve yapışıklıkların giderilmesi işlemi de uygulanmaktadır.

HSG çekimi tanı konulması amacı ile yapılabildiği gibi bilindiği üzere tplerdeki tıkanıkların giderilmesi amacıyla da uygulanmaktadır. Bununla birlikte HSG çekimi sonrasında herhangi bir problem gözlemleniyor ise mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Gebelik takibini yapacak olan doktora HSG film sonuçlarını göstermeniz alınacak önlemler açısından büyük önem taşımaktadır.