HSG-Testi-nasıl-yapılır?

HSG Testi Nasıl Yapılır?

HSG testi olarak adlandırılan ve tıp literatüründe Histerosalpingografi olarak tanımlanan işlem; rahim içerisini ve tüpleri değerlendirmek amacı ile uygulanmaktadır. Bu işlem genellikle kısırlık problemlerinde, tekrarlayan düşüklerde ya da rahim içerisinde doğumsal problemler ve polip problemlerinde gerçekleştirilmektedir.

HSG testi ayrıntılı bir jinekolojik muayene sonrasında adet döngüsünde uygun bir takvim belirlenerek gerçekleştirilmektedir. Jinekolojik muayene sırasında herhangi bir enfeksiyon teşhis edilmesi durumunda öncelikle bu problemin uygulanan tedavi ile iyileşmesi beklenmektedir. Aynı zamanda HSG testi prosedür gereği adet kanamasının bitiminden birkaç gün sonra çekilerek muhtemel bir gebelik oluşumuna zarar verilmesi önlenmektedir.

HSG testi uygulanış sürecinde hastanın üzerindeki tüm aksesuarların çıkarılması gerekmektedir. Bununla birlikte hastaya muayene önlüğü giydirilerek sırt üstü bir şekilde röntgen masasına yatırılmaktadır. Jinekolog ve radyoloji uzmanının eşlik ettiği HSG testi sürecinde hastanın ağrısız ve konforlu bir şekilde minimal düzeyde radyasyona maruz kalacak şekilde gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

Birçok hasta HSG testi sırasında acı ve ağrı duyacakları korkusu ile endişe duymaktadır. Ancak günümüzde yeni nesil teknolojinin imkanları ile ağrısız HSG testi uygulanabilmektedir. Ucunda balon bulunan çok ince uçlu kateterin rahim içerisine gönderilmesi ve bilgisayarlı görüntüleme sistemi ile rahim içerisindeki anormalliklerin ve tüplerin durumunun kontrolü amaçlı uygulanan HSG testinden sonraki dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Yaklaşık 2 gün duş alınmaması ve cinsel ilişki yaşanmaması gerekmekte ve herhangi bir yoğun ağrı ve kanama probleminde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

HSG testi günümüzde tam donanımlı hastaneler ve sağlık merkezlerinde uygulanabilmektedir. Bu uygulama her ne kadar tanı amacı ile gerçekleştirilen bir işlem olsa da tüplerinde herhangi bir nedenden dolayı tıkanıklık bulunan kadınlarda çekim sonrasına gebelik gözlemlenebilmektedir. Bu nedenle kısırlık tedavisinin başlangıcında HSG testi uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için arayabilir ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. 

Adres
Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul

E-posta
cevat@cevatbayrak.com

Telefon
+90 212 233 11 11