Anestezili-Rahim-Filmi

Anestezili Rahim Filmi

Anestezili rahim filmi; son yıllarda çok sık tercih edilen bir işlemdir. Bunun nedeni rahim filmi uygulaması hakkında ortaya atılan şehir efsaneleri; işlemin çok ağrılı ve acı verici olduğunun düşünülmesidir. Anestezili rahim filmi uygulamasından bahsetmeden önce rahim filmi nedir? kısaca bahsetmek gerekmektedir; Rahim filmi; yetişkin kadınlarda vajinal yoldan uygulanan bir tanı aracıdır.

Rahim filmi; tıp literatüründe Histerosalpingografi (HSG) olarak tanımlanmaktadır. Rahim duvarının yapısı, rahim içinin sağlıklı olup olmadığı, rahim organında anatomik bir bozukluk olup olmadığının teşhis edilmesi gibi değerlendirmelerin yanı sıra fallop tüplerinin açık mı kapalı mı olduğunun tespiti ve herhangi bir nedenle tıkanmış tüplerin enjekte edilmesi ve tazyik yardımı ile açılmasını sağlayan bir uygulamadır.

Doktorunuz Neden İster?

Rahim filmi uygulaması; jinekoloji ve kadın doğum uzmanlarının istedikleri bir uygulamadır. Bu film sonrasında gerekli tedavi planlaması çok daha nitelikli bir şekilde yapılmaktadır.

Rahim filmi uygulamasına başvurulma sebepleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

 • Adet düzensizliğinin nedenlerinin araştırılması
 • Kısırlık nedenlerinin araştırılması
 • Tüp bebek tedavi öncesi ayrıntılı muayene ve kontrol sürecinin yürütülmesi
 • Fallop tüplerinin açık mı kapalı olduğunun tespiti
 • Histeroskopi ameliyatı sonrası kontroller

Hazırlık Nasıl Yapılır?

Rahim filmi son yıllarda geliştirilen teknolojiler sayesinde oldukça konforlu bir işlem halini almıştır. Bu nedenle ayrıntılı ve kapsamlı bir hazırlık yapılmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta rahim filmi uygulamasının çekileceği günün tespitidir.

Rahim filmi; adet kanaması bitiminden en geç birkaç gün sonra çekilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise; herhangi bir gebelik ihtimalinde embriyo hücresine zarar verilmemesi ve adet kanamasından hemen sonra rahim içerisinin radyolojik açıdan çok daha ayrıntılı bir şekilde görüntülenebiliyor olmasıdır. Bazı özel durumlarda hastalar rahim filmi uygulaması sırasında özellikle anestezi işlemi talep etmektedir. Bu özel durumlar; vajinismus gibi cinsel fonksiyon bozuklukları ya da hastanın acı ve ağrı eşiğinin çok düşük olmasıdır. Bu durumlarda anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Anestezili Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Anestezili rahim filmi çekim aşamaları aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

 • Hastaya hastane önlüğü giydirilerek rahim filmi çekim masasına yatırılmaktadır.
 • Uygun dozda anestezi uygulaması gerçekleştirilmektedir
 • Rahim içerisine verilecek olan ilaç hazırlanmaktadır.
 • Rahim ağzı ve vajen bölge temizlenmektedir
 • Rahim içerisinde hazırlanan ilaç enjekte edilmektedir.
 • C kollu röntgen cihazı ile rahim filmi çekilmektedir.
 • Rahim filmi çekimi tamamlandıktan sonra hastanın uyanması beklenmektedir ve işlem sonlandırılmaktadır.

Anestezili Rahim Filmi Kimler İçin Uygundur?

Anestezili rahim filmi uygulaması daha önce de belirtildiği gibi vajinismus olanlara ya da aşırı korkan hastalarda uygundur. Bunun yanı sıra her sağlık kurumu farklı yöntemler ile rahim filmi çekilmektedir. Bu nedenle her kurumda C kollu röntgen cihazı bulunmaması işlemin çok ağrılı gerçekleştirilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle de anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Komplikasyonlar Nelerdir?

Anestezili rahim filmi öncesinde anestezi uygulamasına ihtiyaç olduğu belirlenmeli ve uygulayıcı hekim bu konuda bilgilendirilmelidir. Bilindiği üzere anestezi uygulaması öncesinde belirli bir süre açlık ve susuzluk gibi durumlar gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi hekimden alınmalı ve mutlaka bu önerilere uyulmalıdır. Anetezili rahim filmi öncesinde anestezinin oluşturacağı risk faktörlerine karşın hastanın yanında bir refakatçi bulunması önerilmektedir. Aynı zamanda anestezi uygulaması sonrasında araç kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Anestezili Rahim Filmi Fiyatları

Anestezili rahim filmi fiyatları elbette ki her sağlık kurumunda değişiklik göstermektedir. Bunun nedeni ise kullanılan cihaz ve ekipman farklılığı ve uygulanan anestezinin türüdür. Aneztezili rahim filmi çekiminde fiyatlar bazı kurumlarda oldukça yüksek bazılarında ise oldukça düşük seyredebilmektedir. Bu nedenle fiyat üzerinden tercih yapılmamalı; güvenilirlik ve tecrübe üzerinden değerlendirilme yapılmalıdır.

Öyle ki anestezili rahim filmi uygulaması öncesinde muayene, çekim aşaması ve çekim sonrasında dikkat edilmesi gereken durumlar tüm risk faktörlerinin engellenmesi gerektiği bir süreci kapsamaktadır. Bu nedenle de anestezili rahim filmini uygulayacak doktorun tecrübesi; uygulamanın gerçekleştirileceği kliniğin sterilizasyon durumu büyük önem taşımaktadır.

Anestezili rahim filminde anestezi nasıl yapılır?

Anestezili rahim filminde hastaya damar yolu açılarak anestezik ilaç verilir. Bu şekilde rahim filmi çekilir.

Anestezili rahim filmi neden çekilir?

Bazı kişiler acıya çok dayanıklı değildir bu yüzden anestezi eşliğinde işlemin gerçekleştirilmesini isteyebilirler.

Anestezili rahim filmi sonrası ağrı olur mu?

Anestezi ile çekilen rahim filmi sonrasında ağrı nadir görülür, olursa ağrı kesici ilaç kullanılabilir.

Rahim filmi çekildikten sonra kaç gün kanama olur?

Rahim filmi sonrasında bir iki gün lekelenmeler ve kanamalar görülebilir.

Rahim filmi ücreti ne kadar?

Rahim filmi ücreti hakkında bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.