ilaçlı-rahim-filmi

İlaçlı Rahim Filmi HSG

İlaçlı rahim filmi; rahim içinin görüntülenmesi amacı ile uygulanan bir tanı yöntemidir. Bu yöntem tıp literatüründe selektif salpingografi olarak tanımlanırken kısaca HSG olarak adlandırılmaktadır. 

İlaçlı Rahim Filmi HSG Neden Çekilir? 

İlaçlı rahim filmi; rahim içerisine iyodik karışımdan oluşturulan bir ilaç verilerek rahim içindeki problemlerin tanısı amacı ile çekilmektedir. Bu işlem genellikle gebe kalamayan kadınlarda kısırlık nedenlerinin araştırılması amacı ile ve tüp bebek tedavisi öncesinde rahim içerisinde bulunan herhangi bir problem olup olmadığını tespit etmek amacı ile uygulanmaktadır. 

Rahim filmi çekimi ile döllenmeyi sağlayacak olan fallop tüplerinin kapalı mı açık mı olduğunu tespit edilebilmekte ve herhangi bir nedenle tıkanmış tüplerin açılmasını sağlamak amacı ile de çekilebilmektedir. 

İlaçlı Rahim Filmi HSG Çekimi Sonrasında Neler Yaşanır? 

İlçalı rahim filmi çekimi sonrasında hastanın araç kullanmasında, duş almasında ya da cinsel ilişkiye girmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bununla birlikte bazı durumlarda enfeksiyondan korunma amacı ile çok kısa süreli antibiyotik kullanımına ihtiyaç duyulabilmektedir. Antibiyotik ilaçlarının aksatılmadan reçetesine uygun bir şekilde kullanılması büyük önem taşımaktadır.

İlaçlı rahim filmi HSG çekimi sonrasında aşırı kanama, kötü kokulu vajinal akıntı, kasıklarda, bel bölgesinde ya da karında geçmeyen ağrılar yaşanması durumunda mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.