HSG-Kimlere-Yapılır

HSG Filmi Kimler için Uygundur?

HSG filmi, rahim filmi demektir. Bu filim herkes tarafından çekilemez ve mutlaka bir kadın doğum uzmanının muayene etmesi sonucunda çektirilmesi gerekiyorsa rahim filmi bunu hastaya belirtir. Rahim filmi normal röntgen odasında bir kadın doğum uzmanı ve radyoloji teknisyeni tarafından çekilir. Hasta masaya sırt üstü yatırılır. Hasta masanın üzerine ayaklarını koyarak bacaklarını hafif açar. Film için genel ya da lokal anestezi yapılmaz ama bazen çok nadir yapıldığı olur. Hastaya muayene aleti spekulum takılır.

Hastanın rahim ağzı antiseptik solüsyon ile temizlenir. Rahim ağzına uzun ince bir tüp şeklindeki kanül denilen alet yerleştirilir. Kanül içerisinden rahim’e doğru radyoopak sıvı verilir. Bu sıvı rahim’e sonra tüplere ve tüpler açıksa karına kadar ilerler. Hasta bu esnada hafif bir ağrı hissedebilir. Rahim’e ilaç verilirken hastanın karın bölgesinin filmi çekilir.

HSG bittikten sonra alet rahimden çıkarılır biraz sonra da karnın röntgeni tekrar çekilir. Ve işlem tamamlanır.

HSG ve Kısırlık

Eğer hastanın rahim filmi çekilmesi kadın doğum uzmanı tarafından istendi ise nedenleri vardır. Hastada kısırlık varsa bunun net olarak belirlenmesi için, rahim de gerçekleştirilen bir müdahaleden sonra rahim ağzında oluşabilecek tıkanmaların kontrolünü sağlamak için çekilir. Bu tıkanmalar sonucunda hasta adetli iken kan kesilir veya azalır.

Hasta da sürekli tekrar eden düşükler varsa hsg filmi çekilir. Hastanın rahminde herhangi bir yapışıklık var mı diye kontrol etmek için çekilir. Rahmin olduğu bölgede doğum gerçekleşebilmesi için herhangi bir gelişme sorununun olup olmadığına bakılmak için hsg filmi çekilir. HSG filmi rahim içinin, kanallarının ve hastanın rahim fonksiyonlarının görüntülenmesini ve incelenmesini sağlamaktadır.

Film Çekimi

Filmin çekilmesi sonucuna göre doktorumuz bir tedavi başlatır veya başlatmaz. Rahim filmi HSG’nin sonucunu hsg çekildikten sonra 10-15 dakika içerisinde çıkar. Çekilen filmler normal ciğer, ayak vs. gibi filmler gibi siyah röntgen kâğıtlarına basılır. Bu basım kısa sürmektedir. Fakat filmler bir radyoloji uzmanı tarafından raporlanması gerekmektedir.

Bu raporu kadın doğum uzmanları yazamaz. Filmin çekildiği hastanenin veya merkezin yoğunluğuna göre rapor süresi gibi filmin teslim süresi de değişmektedir.

Film Çekimi Sonuçları Nelerdir?

Rahim filmi uygulaması sırasında alınan sonuçlar farklı şekillerde değerlendirilebilmektedir. Bu değerlendirmeler şu şekilde olabilmektedir;

- Rahimde doğumsal bir anomali bulunuyor mu? (Rahimde perde, çift rahim
- Rahimde ve rahim duvarında sonradan gelişen herhangi bir hasar var mı?
- Rahim içerisinde kistik bir yapı var mı?
- Fallop tüpleri açık mı kapalı mı?
- Fallop tüplerinde doğumsal ya da sonradan gelişen herhangi bir anomali bulunuyor mu?

Rahim filmi çekiminden sonra doktor değerlendirmesinde tanı konulacaktır. Bu süreçte gerekli tedavi planlamaları gerçekleştirilecektir.