Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul Fahrettin Kerim Gökay Cad. Poyraz Sok. Sonomed Plaza No:7 Ziverboy / İstanbul
Tıkalı-Tüp-Nasıl-Açılır?

Tıkalı Tüp Nasıl Açılır?

Tıkalı çıkan tüpler için 3 durum söz konusu olabilir:

  • Tüp, geri dönüşümsüz veya sadece ameliyatla açılabilecek derecede tıkalı olabilir. Tüp, uzak ucu seviyesinde tıkalı ise içerisinde sıvı biriktirerek şişmiş olabilir.
  • Rahim kaslarının spazmı, tüpün ağzının büzülmesine ve bu nedenle tıkalı olmadığı halde filmde tıkalı çıkmasına neden olabilir.
  • Tüp, küçük yapışıklıklar, sümüksü tıkaç veya pıhtı tıkaçları nedeniyle tıkalı olabilir.
  • Verilen ilacın geri gelmesi, kan damarları içerisine dolması veya teknik yetersizlik nedenleriyle ilacın tüpleri doldurması için yeterli basınç sağlanamamış, böylece yanlış sonuç elde edilmiş olabilir.

Yukarıdaki  1. Maddede yazılı durum dışında, tüpler, rahim filmi çekimi sırasında “selektif salpingografi” adı verilen yöntemle açılabilir veya açık olduğu gösterilebilir. “Selektif salpingografi” tek tüp filmidir. Bu yöntemde, ilaç, rahim boşluğuna değil, çok ince, yumuşak bir borucuk ile doğrudan doğruya tüpün içerine verilir.

Tek tüpün tıkalı olması

Rahim filminde tek tüpün tıkalı olması gebe kalmaya engel değildir. Ancak kendiliğinden gebe kalma şansı iki tüpün de açık olduğu duruma göre daha düşüktür.  Tek tüpün tıkalı çıkması halinde de “selektif salpingografi”  ile tüp açma işlemi önerilebilir.

Böylece aşılama yapılacaksa zaman kaybının önüne geçilebileceği gibi ağızdan tıkalı çıkan tüplerde gebe kalmayı engelleyebilecek sıvı birikimi gibi bir durumun bulunup bulunmadığı da anlaşılabilir. Eğer bir tüpte sıvı birikimi varsa, bu sıvı rahim içine akarak diğer tüp yoluyla hatta tüp bebek yöntemiyle gebe kalmayı engelleyebilmektedir.

İki tüpün de tıkalı olması

Rahim filminde 2 tüpün birden tıkalı çıkması durumunda, eğer bu gerçek bir tıkanıklık ise kendiliğinden gebe kalınması mümkün değildir. Laparoskopi ile durum doğrulanır ve tüp bebek tedavisine geçilir. Eğer “selektif salpingografi” yapılabilen bir merkeze ulaşabilmeniz mümkün ise laparoskopiden önce bu tüp açma tekniği önerilebilir.  İki tüpün birden tıkalı olduğu uygun olgularda “selektif salpingografi” ile en az bir tüpün açılması olasılığı %70 iki tüpün birden açılması olasılığı %40’dır. Tüpleriniz açılırsa, laparoskopi yapılmasına gerek kalmayacaktır.

Tıkalı tüplerin rahim filmi sırasında “selektif salpingografi” ile açılması konusundaki anlatım videomu izleyebilirsiniz.

 

Tüplerin Kapalı Olması Ne Anlama Geliyor? 

Kadın üreme organları oldukça karmaşık bir yapıdadır. Hem üremeyi gerçekleştirecek organlar hem de fetüsü taşıyacak organlar birbirileri ile uyum içinde çalışmaktadır. Gebeliğin gerçekleşebilmesi ve canlı doğumun yaşanabilmesi için hem erkek hem de kadın üreme organlarının sağlıklı bir şekilde çalışması gerekmektedir.

Kadın üreme organları; vajina, rahim ağzı, rahim, yumurtalıklar ve tüplerden oluşmaktadır. Gerek çevresel gerekse de genetik faktörler ile bu organlarda birtakım problemler yaşanabilmektedir. Bu konuda en sık görülen problemlerden biri tüplerin kapalı olmasıdır.

Gebelik planlanıyor ve yaklaşık 1 yıldır gerçekleşmiyorsa bir doktora başvurulmalıdır. Doktor gerekli fizik muayyeneyi gerçekleştirdikten sonra erkekten ve kadından birtakım testler yaptırmasını istemektedir. Bu testler arasında nitelikli bilgi alınabilecek en yetkin uygulamalardan biri rahim filmidir. Rahim filmi rahim içerisi ve fallop tüpleri hakkında nitelikli bilgiler açığa çıkarır. Tüplerin açık mı yoksa kapalı mı olduğu konusunda bilgiler elde edilmektedir. Kadında fallop tüplerinin kapalı olması kısırlık probleminin başlıca nedenlerinden biridir. Bu problem birtakım cerrahi müdahaleler ile düzeltilebilmektedir.

Ankara Fallop tüpleri kadın genital sisteminde oldukça önemli yere sahiptir. Ancak bazı kadınlarda doğumsal nedenler ile kapalı olan fallop tüpleri; kadının üreme sağlığını ciddi derecede etkilemektedir. Fallop tüpleri kapalı olan kadınların normal yollar ile gebe kalması mümkün değildir. Günümüzde teknolojik gelişmeler sonucunda çeşitli cerrahi müdahaleler ile fallop tüpleri açılabiliyor olsa da gebelik şansının tüp bebek tedavisi yöntemleri ile de arttırılması sonucunda birçok çift tüp bebek tedavisini tercih etmektedir. 

Ankara Fallop tüpleri sonradan da tıkanabilmektedir. Bu durumun nedeni ise; enfeksiyon olabileceği gibi pıhtı ya da kistik durumlar da olabilmektedir. Çeşitli tedavi yöntemler ile basit bir şekilde sonradan tıkanmış olan fallop tüpleri açılmakta ve gebelik şansı arttırılabilmektedir.

Fallop tüplerin kapalılık ya da açıklılık durumlarının teşhisi ile birlikte tıkanmış tüplerin açılmasını sağlamak amacı ile HSG çekimi gerçekleştirilmektedir.