Kısırlık-Tedavisinde-İlk Adım-Rahim-Filmi!

Kısırlık Tedavisinde İlk Adım Rahim Filmi!

Kısırlık tedavisinde ilk adım rahim filmi çektirmektir. Bunun nedeni rahim filminin oldukça ayrıntılı ve kapamlı veriler açığa çıkarmasıdır. 1 yıl boyunca korunmasız olarak denendiğinde ve gebelik oluşumu gerçekleşmediğinde kısırlık probleminden bahsedilebilmektedir. Tıp literatüründe infertilite olarak da tanımlanan kısırlık problemi; hem kadın hem de erkek kaynaklı nedenler sonucu yaşanabileceği gibi açıklanamayan kısırlık problemleri de bulunabilmektedir.

Son yıllarda gerek sosyolojik gerekse de yaşam tarzında yaşanan değişiklikler nedeni ile kısırlık problemi çok daha sık yaşanmaktadır. Sağlıksız beslenme, stres, alkol ve sigara kullanımı, geç yaşta bebek sahibi olmaya karar verme gibi nedenlerle çiftler günümüzde bebek sahibi olmakta problem yaşamaktadır.

Kısırlık Teşhisi Nasıl Konur?

Kısırlık teşhisinin konulabilmesi ve nedenlerinin değerlendirilebilmesi için birtakım tetkik ve testlere ihtiyaç duyulmaktadır. Kadın ve erkekte farklı uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Kadında uygulanan testlerin başında ise rahim filmi gelmektedir.

HSG olarak da adlandırılan rahim filmi, rahim içerisinde bulunan deformasyonların ve anatomik bozuklukların teşhisinde ihtiyaç duyulan bir yöntemdir. Aynı zamanda fallop tüplerinin de açıklık / kapalılık durumlarının değerlendirilebilmesi için de rahim filmine ihtiyaç duyulmaktadır. Rahim filmi günümüzde son teknolojik cihazlar ile güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Rahim filmi çekim aşamaları ise şu şekildedir;

  • Adet bitiminden sonraki hafta içerisinde çekilmelidir.
  • HSG filmi yapılacağı gün zaman kanama ve gebelik olmadığından emin olunmalıdır.
  • Herhangi bir refakatçiye ihtiyaç bulunmamaktadır.
  • Anestezi uygulamasına ihtiyaç bulunmamaktadır.
  • Uygulama sonrasında duş alınabilmektedir.
  • Uygulama sonrasında cinsel ilişki yasağı bulunmamaktadır.

Rahim filminin alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde enfeksiyon ya da kanama gibi problemler yaşanabilmektedir. Uzun yıllardır uygulanan rahim filminde her dönemde teknolojinin gelişmesi ile birlikte farklı cihazlar geliştirilmiştir. Günümüzde kullanılan en güncel cihaz ise C kollu cihazdır.

HSG filminin kısırlık tedavisinin ilk adımı olmasının bir nedeni de herhangi bir nedenle tıkanmış olan tüplerin açılmasını sağlamasıdır. Böylece herhangi bir kısırlık tedavisi uygulanmasına gerek kalmadan gebelik oluşumu gözlemlenebilmektedir.