Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul

Rahim Filminden (HSG) Sonra Hamile Kalanlar

Rahim Filminden (HSG) Sonra Hamile Kalanlar

Uzun süredir gebe kalamadığı için rahim filmi HSG çektiğimiz kişilerin kayda değer bir kısmı, filminin çekildiği ay veya takip eden 4 ay içinde gebe kalmaktadırlar. HSG bir radyolojik tanı yöntemi olmakla birlikte böyle olumlu bir yan etkiye de sahiptir.

Olgunlaşarak yumurtalıktan çıkan yumurta ile ona doğru ilerleyen sperm hücreleri rahim tüpleri vasıtasıyla birbiriyle buluşurlar. Tüp dediğimiz bu ince kanalların tıkalı olması durumunda sperm ile yumurta buluşamayacağından doğal yolla gebe kalmak imkânsızdır.

Tüplerin temelli tıkalı olduğu durumlar dışında bazen küçük yapışıklıklar, sümüksü tıkaçlar veya pıhtı tıkaçları tüpteki geçişi engelliyor olabilir. Rahim filmi HSG çekimi sırasında rahimden verilen ve tüplerden geçmesi sağlanan sıvı ilaç, tüplerdeki bu tür engelleri ortadan kaldırır. Aynı zamanda yumurtanın tüp içinde ilerlemesine yardım eden yüzey hücreleri ile emriyonun rahim içinde tutunacağı endometrium uyarılır.  Tüm bu nedenlerle rahim filmi HSG çekimini takip eden 4 ay boyunca gebe kalma şansı önceki döneme göre belirgin derecede artmaktadır.

HSG filminden hemen sonra hamile kalanlar

Rahim filmi HSG bir röntgen filmidir. Çekim sırasında gözle göremediğimiz, saydam olmayan cisimlerin de içinden geçebilen bir ışık türü olan X ışınları kullanılmaktadır. X ışınlarının fazlası zararlıdır. Bu nedenle, eskiden, rahim filmi HSG çekildiği ay korunma önerilirdi. Ancak artık çok az miktarda X ışını ile mükemmel kalitede rahim filmi çekebilen, gelişmiş, özel röntgen cihazları bulunmaktadır ve bunlarla çekilen HSG sonrası korunmaya gerek kalmamakta, yükselen gebe kalma şansından aynı ay yararlanmak mümkün olmaktadır.

Rahim filmi ile tıkalı tüpler açılır mı?

Tüplerdeki geçici sebeplere bağlı tıkanıklıklar rahim filmi ve tek tüp filmi ile açılabilir. Tek tüp filmine “selektif salpingografi” adı verilir. Rahim filminde ağız kısmından tıkalı çıkan tüplerin %70 gibi çok büyük bir kısmı tek tüp filmi ile açılabilmektedir. Şişli Echomar’da tek tüp filmi (Selektif salpingografi) gerekli kişilerde rutin olarak uygulanmaktadır.
Bu konudaki açıklamalarımı aşağıdaki videoyu tıklayarak izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=01ttLPeMnuM