Rahim-Filminden-(HSG)-Sonra-Hamile-Kalanlar

Rahim Filminden (HSG) Sonra Hamile Kalanlar

Uzun süredir gebe kalamadığı için rahim filmi HSG çektiğimiz kişilerin kayda değer bir kısmı, filminin çekildiği ay veya takip eden 4 ay içinde gebe kalmaktadırlar. HSG bir radyolojik tanı yöntemi olmakla birlikte böyle olumlu bir yan etkiye de sahiptir.

Olgunlaşarak yumurtalıktan çıkan yumurta ile ona doğru ilerleyen sperm hücreleri rahim tüpleri vasıtasıyla birbiriyle buluşurlar. Tüp dediğimiz bu ince kanalların tıkalı olması durumunda sperm ile yumurta buluşamayacağından doğal yolla gebe kalmak imkânsızdır.

Tüplerin temelli tıkalı olduğu durumlar dışında bazen küçük yapışıklıklar, sümüksü tıkaçlar veya pıhtı tıkaçları tüpteki geçişi engelliyor olabilir. Rahim filmi HSG çekimi sırasında rahimden verilen ve tüplerden geçmesi sağlanan sıvı ilaç, tüplerdeki bu tür engelleri ortadan kaldırır. Aynı zamanda yumurtanın tüp içinde ilerlemesine yardım eden yüzey hücreleri ile emriyonun rahim içinde tutunacağı endometrium uyarılır.  Tüm bu nedenlerle rahim filmi HSG çekimini takip eden 4 ay boyunca gebe kalma şansı önceki döneme göre belirgin derecede artmaktadır.

Rahim filmi HSG bir röntgen filmidir. Çekim sırasında gözle göremediğimiz, saydam olmayan cisimlerin de içinden geçebilen bir ışık türü olan X ışınları kullanılmaktadır. X ışınlarının fazlası zararlıdır. Bu nedenle, eskiden, rahim filmi HSG çekildiği ay korunma önerilirdi. Ancak artık çok az miktarda X ışını ile mükemmel kalitede rahim filmi çekebilen, gelişmiş, özel röntgen cihazları bulunmaktadır ve bunlarla çekilen HSG sonrası korunmaya gerek kalmamakta, yükselen gebe kalma şansından aynı ay yararlanmak mümkün olmaktadır.

Tüplerdeki Tıkanıklıklar Açılır mı?

Tüplerdeki geçici sebeplere bağlı tıkanıklıklar rahim filmi ve tek tüp filmi ile açılabilir. Tek tüp filmine “selektif salpingografi” adı verilir. Rahim filminde ağız kısmından tıkalı çıkan tüplerin %70 gibi çok büyük bir kısmı tek tüp filmi ile açılabilmektedir. Şişli Echomar’da tek tüp filmi (Selektif salpingografi) gerekli kişilerde rutin olarak uygulanmaktadır.

Tüplerdeki Tıkanıklık Nasıl Açılır?

HSG çekimi halk arasında ilaçlı röntgen olarak da tanımlanmaktadır. Bu uygulama rahim içerisindeki anomalilerin, tüplerin açıklık ve kapalılık durumlarının teşhisinin konulması amacı ile gerçekleştirilmektedir. HSG çekimi kadının biyolojik döngüsünde regl dönemi bittikten sonra birkaç gün içerisinde çekilmektedir. Temelde bir tanı yöntemi olan HSG çekimi; tıkanmış tüplerin açılmasında da işlevseldir. 

HSG çekimi sırasında rahim içerisinde içinde farklı maddelerden hazırlanan kontrast ilaç bulunan balon kateter yerleştirilmektedir. Uygun şekilde tazyikli bir şekilde rahim içerisine gönderilen ilacın etkisi ile pıhtı ya da farklı nedenler ile tıkanmış tüplerin açılması da sağlanmaktadır. Böylece gebelik isteyen kadınların birçoğu HSG filmi çektirdikten sonra hamile kalabilmektedir.