Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul
Rahim Filmi (HSG)

Rahim Filmi (HSG)

Rahim filmi; rahim içerisinin ve tüplerin durumunun incelenmesinde başvurulan bir ilaçlı bir röntgen uygulamasıdır. Kadın üreme organları karmaşık bir yapıdadır. Hem gebelik oluşumunda hem de doğumda işlevsel olan organlar birtakım nedenler ile problem yaşayabilmektedir. Rahim filmi özellikle rahim içi ve tüplerdeki problemlerin tanısının konulmasında uygulanan bir işlemdir.

Rahim ve tüplerde sık görülen problemler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Rahimde doğumsal anomaliler; rahimde perde, çift rahim, tek boynuzlu rahim

- Rahim içerisinde oluşan kistler, polipler ve myomlar

- Rahim duvarı problemleri

- Tüplerin kapalı olması

- Tüplerin doğumsal problemleri

- Tüplerin hasar görmesi

Sperm hücresi ve yumurta hücresi tüplerde birleşmekte ve rahim boşluğuna gelerek rahim duvarına tutulmaktadır. Bu durum gebelik sürecini başlatmaktadır. Ancak günümüzde birçok çift kısırlık (infertilite) problemi yaşamaktadır. Bu nedenle kısırlık nedenlerinin saptanabilmesi için hem kadının hem de erkeğin yaptırması gereken birtakım testler bulunmaktadır. Rahim filmi uygulaması da kısırlık problemi yaşayan kadınlar tanı amacı ile gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Rahim filmi tıp literatüründe Histerosalpingografi olarak tanımlanmaktadır. Kısaca HSG olarak da adlandırılabilmektedir.

Rahim filmi; farklı maddelerden hazırlanan kontrast bir maddenin rahim ağzından rahim içerisine verilerek özel cihaz ile gerçekleştirilen bir uygulamadır. Bu nedenle ilaçlı rahim filmi olarak da tanımlanabilmektedir. Kontrast madde iyot tuzunun yoğun olarak bulunduğu bir ilaçtır. Bu ilacın kullanılabilmesi için rahim filmi çektirecek olan kadının iyota alerjisi olmaması gerekmektedir.

Rahim Filmi HSG Çekimi Nedir?

Günümüzde teknolojinin gelişmesinin bir sonucu olarak rahim filmi oldukça basit bir test haline gelmiştir. Oldukça kısa sürede gerçekleştirilen işlem; jinekolojik muayene ya da smear testine benzer bir işlemdir. Yeni yöntemler ile uygulanan rahim filmi; hem ağrı ve acısız gerçekleştirilmekte hem de eski yöntemlere oranla oldukça nitelikli bilgiler vermektedir. 

Rahim Filmi HSG Uygulaması Nasıl Yapılır?

- HSG çekimi sırasında ağrı ve kanama olmamaktadır. İşlem 1 - 2 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. 

- Tüpler hakkında yanlış bilgiler elde edilme olasılığı oldukça düşüktür.

- HSG ile rahim boşluğu, tüplerin durumu ve rahim ağzı kanalının ayrıntılı görüntüsü alınabilmektedir.

- Özel kateter kullanılarak yapışıklıklar ve tıkanıklar açılabilmektedir.

- Rahim içerisinde zedelenme ya da rahmin delinmesi olasılığı oldukça düşüktür. 
- Komplikasyon riski minimum düzeydedir. 
- Radyasyon oranı düşüktür. 
- Rahim filmi sonrasında cinsel ilişki yasağı bulunmamaktadır.
- İşlem sonrasında araç kullanılabilmektedir. 
- İşlem sonrasında hamile kalma şansı yüksektir. 
- Kullanılan ilacın alerjen etkisi çok düşüktür. 

Rahim Filmi HSG Fiyatları

HSG işlemi bilindiğinin aksine oldukça ekonomiktir. Merkezimiz sadece HSG işlemi uygulanması amacı ile dizayn edilmiştir ve bu sayde maliyet olabildiğince düşmektedir. Aynı zamanda merkezimizde tüp açma işlemi ve yapışıklıkların giderilmesi işlemi de uygulanmaktadır.

HSG çekimi tanı konulması amacı ile yapılabildiği gibi bilindiği üzere tplerdeki tıkanıkların giderilmesi amacıyla da uygulanmaktadır. Bununla birlikte HSG çekimi sonrasında herhangi bir problem gözlemleniyor ise mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Gebelik takibini yapacak olan doktora HSG film sonuçlarını göstermeniz alınacak önlemler açısından büyük önem taşımaktadır.