Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul Fahrettin Kerim Gökay Cad. Poyraz Sok. Sonomed Plaza No:7 Ziverboy / İstanbul
Selektif Salpingografi Nedir

Selektif Salpingografi

Halk arasında HSG filmi ya da rahim filmi olarak da tanımlanan selektif salpinografi; son yıllarda jinekolojik muayenelerde en sık başvurulan tanı yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Bu tanı yöntemi oldukça uzun senelerdir uygulanabiliyor olmasına rağmen son yıllarda geliştirilen teknoloji ile birlikte eskiye oranla çok daha konforlu ve kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir.

Selektif Salpingografi Nedir?

Selektif salpingografi; rahim içinin görüntülenmesini sağlayan ve bu görüntülerin kadın sağlığı açısından değerlendirilmesine olanak tanıyan bir araçtır. Günümüzde C kollu röntgen cihazı yardımı ile uygulanan selektif salpingografi çekiminde anestezi uygulamasına başvurulmamaktadır. Aynı zamanda hastanın çekime gelirken yanında refakatçi bulundurmasına da ihtiyaç bulunmamaktadır. 

Selektif Salpingografide İnceleme

Selektif salpingografi inlemelesinde;

  •  Rahim içi
  •  Rahim duvarı
  •  Fallop tüplerinin durumu

gözlemlenir. Elbette ki kadın genital sistemi organları erkek genital sistem organlarına oranla çok daha karmaşıktır. Rahim organın anatomik yapısı, rahim duvarının sağlıklı olup olmadığı, rahim içerisinde Ashermon sendromunun tespit edilmesi, fallop tüplerinin açık mı yoksa kapalı mı olduğunun tespit edilmesi süreçleri yaşanmaktadır. 

Selektif Salpingografi Nasıl Çekilir?

Selektif salpinografi çekimi genellikle kısırlık probleminin nedenlerinin araştırılmasında, tüp bebek tedavisi öncesinde, adet düzensizliklerinin nedenlerinin tanısında uygulanmaktadır. Bu uygulama kadın doğum ve jinekoloji uzmanları tarafından istenmektedir. Böylece rahim iç yapısının ve kadın genital sisteminin yüm ayrıntıları ile görüntülenerek değerlendirilmesi sağlanmaktadır. 

Selektif salpingografi ağrısız bir şekilde 2 - 3 dakikada tamalanabilecek bir işlemdir. Bu işlem sırasında rahim içerisine görüntülemeyi kolaylaştıracak iyot içeren bir ilaç verilmektedir. Bu ilacın etkisi ile tıkanmış tüpler açılmakta ve gebelik oluşumuna yardımcı olmaktadır.