Selektif Salpingografi Nedir

Selektif Salpingografi

Rahim Filmi Sırasında Tüp Açma (Selektif Salpingografi)

Standart rahim filmi çekiminde tüplerin tıkalı çıkması her zaman doğruyu göstermez. Bazen kolayca üstesinden gelinebilecek, basit bir teknikle açılabilecek tıkanıklıklar nedeniyle tüpler kapalı çıkar. Sonuç böyle çıkınca doğal olarak laparoskopi ameliyatı ve tüp bebek tedavisi önerilir. Hâlbuki istemsiz kas spazmı, küçük yapışıklıklar, pıhtı tıkaçları, sümüksü tıkaçlar anatomik varyasyonlar ve teknik yetersizlikler gibi bir dizi nedenle tıkalı çıkan tüpleri rahim filmi sırasında “selektif salpingografi” adı verilen teknikle büyük bir başarı oranıyla açabilmek veya açık olduğunu gösterebilmek mümkündür.

Halk arasında HSG filmi ya da rahim filmi olarak da tanımlanan selektif salpinografi; son yıllarda jinekolojik muayenelerde en sık başvurulan tanı yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Bu tanı yöntemi oldukça uzun senelerdir uygulanabiliyor olmasına rağmen son yıllarda geliştirilen teknoloji ile birlikte eskiye oranla çok daha konforlu ve kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir.

Selektif Salpingografi Nedir?

İstanbul selektif salpingografi, cerrahi bir işlem değildir. Bir radyoloji tekniğidir. Kısmen anjiyografiye benzer. Anjiyografiden farklı olarak iğne kullanılmaz. Kadın genital organlarındaki doğal aralıklar ve boşluklardan yumuşak bir kateter ile tüpe ulaşılır. Selektif salpingografi, modern rahim filmi tekniğinin bir parçasıdır.

Selektif Salpingografide İnceleme

Selektif salpingografi inlemelesinde;

  •  Rahim içi
  •  Rahim duvarı
  •  Fallop tüplerinin durumu

gözlemlenir. Elbette ki kadın genital sistemi organları erkek genital sistem organlarına oranla çok daha karmaşıktır. Rahim organın anatomik yapısı, rahim duvarının sağlıklı olup olmadığı, rahim içerisinde Ashermon sendromunun tespit edilmesi, fallop tüplerinin açık mı yoksa kapalı mı olduğunun tespit edilmesi süreçleri yaşanmaktadır. 

Selektif Salpingografi Nasıl Yapılır?

İnce ve yumuşak bir kateter ile rahim ağzından girilerek skopik izleme ile rahim boşluğundan geçip açılacak tüpe kadar ilerlenir. Rahim filminde tıkalı çıkan tüpün girişine ulaşınca doğrudan doğruya tüpün içine iyotlu sıvı gönderilir. Bu teknikle standart rahim filminde tıkalı çıkan tüplerin %70’i açılabilmektedir. İşlem genellikle sadece 3 dakika kadar sürer ve tamamen ağrısızdır.

Selektif Salpingografi Ne Amaçla Yapılır?

İstanbul selektif salpingografi standart rahim filmi sırasında tıkalı çıkan tüplerin açılması veya açık olduğunun gösterilmesi için yapılır. Aslında modern rahim filmi çekiminin devamı, tamamlayıcı bir parçasıdır. Gerekli donanımı ve tecrübesi bulunan merkezlerde, özellikle başlangıç bölümünden itibaren tıkalı çıkan tüplere yapılır. Bu şekilde tıkalı çıkan tüplerin çoğu birkaç dakika içinde, şaşırtıcı bir kolaylıkla açılabilmektedir.

Açılamayacak derecede kapalı olan tüplerin hangi bölümünde tıkalı olduğunun tespit edilmesi, tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyen önemli bir konudur. Normal rahim filminde tıkanıklığın yeri tespit edilemezse o zaman da selektif salpingografi yapmak faydalı olacaktır. Eğer tıkanıklık uzak uca yakınsa tüp bebek tedavisinden önce laparoskopi yapılacak, eğer tıkanıklık rahim yakınında ise laparoskopi ameliyatına gerek kalmadan doğrudan embriyo transferi aşamasına geçilecektir.

İstanbul selektif salpinografi çekimi genellikle kısırlık probleminin nedenlerinin araştırılmasında, tüp bebek tedavisi öncesinde, adet düzensizliklerinin nedenlerinin tanısında uygulanmaktadır. Bu uygulama kadın doğum ve jinekoloji uzmanları tarafından istenmektedir. Böylece rahim iç yapısının ve kadın genital sisteminin yüm ayrıntıları ile görüntülenerek değerlendirilmesi sağlanmaktadır. 

İstanbul selektif salpingografi ağrısız bir şekilde 2 - 3 dakikada tamalanabilecek bir işlemdir. Bu işlem sırasında rahim içerisine görüntülemeyi kolaylaştıracak iyot içeren bir ilaç verilmektedir. Bu ilacın etkisi ile tıkanmış tüpler açılmakta ve gebelik oluşumuna yardımcı olmaktadır.

Selektif Salpingografinin Komplikasyonları Nelerdir?

İstanbul selektif salpingografinin rahim filminden farklı bir yan etkisi, riski veya komplikasyonu yoktur. Çok özel yumuşak kateterler kullanıldığı için dokular zedelenmez, ağrı ve kanama olmaz.

Hangi Durumlarda Selektif Salpingografi Faydasızdır?

Tüplerde sıvı birikmesi ve şişme varsa selektif salpingografi yapılmaz. Cerrahi olarak bağlanmış tüpler selektif salpingografi ile açılamaz. Dış gebelik ve enfeksiyon gibi sebeplerle geri dönüşümsüz olarak temelli tıkalı olan tüpler de bu uygulama ile açılmaz. Selektif salpingografi konusunda tecrübeli bir radyoloji uzmanı çekilmiş rahim filmine bakarak bu tekniğin başarı sansı olup olmadığını anlayabilir.

Selektif Salpingogafi Hangi Merkezlerde Yapılabilir?

“C” kollu röntgen cihazı ile rahim filmi çekilen, gerekli aletleri bulunduran ve bu konuda tecrübesi olan radyoloji uzmanı bulunan merkezlerde selektif salpingografi yapılabilir.

Rahim Filminde Tüpünüz Tıkalı Çıktıysa Ne Yapabilirsiniz?

Rahim filminizin fotoğraflarını çekip e-mail ile veya WhatsApp uygulaması kullanarak bize gönderin. Ücretsiz olarak inceleyip size bulguları anlatır, selektif salpingografi ile açılması şansı olup olmadığını bildiririz. Rahim filmi görüntülerini bu sitedeki formu kullanarak da kolayca bize iletebilirsiniz. Bu sitenin iletişim bölümündeki telefon numaralarını arayarak yardım talep edebilirsiniz.

Başka Ülkede Veya İstanbul’dan Başka Bir Şehirde Yaşıyorsanız

Ulaşım imkânlarının arttığı günümüz koşullarında, uzaklığa bağlı olarak kara vasıtaları veya uçakla gelip tüp açma işlemi yaptırdıktan sonra aynı gün yaşadığınız yere geri dönebilirsiniz. Selektif Salpingografinin kolaylığı ve görece oldukça uygun olan fiyatı düşünüldüğünde bu şansı kullanmak büyük olasılıkla yararınıza olacaktır.

Selektif Salpingografi Öncesinde Hazırlık Gerekir mi?

İstanbul selektif salpingografi öncesinde bir hazırlık gerekmez. Rahim filmi için gerekli olan şartlar aynen bu teknik için de gereklidir.

Selektif Salpingografi Sonrasında Yapılması Gereken Ne Var?

İşlem sonrasında istirahat gerekmez. Genellikle ağrı ve kanama olmaz. Bazı durumlarda birkaç gün kullanmanız için bir koruyucu antibiyotik kullanmanız önerilebilir. Duş almak ve ilişki serbesttir.

Selektif Salpingografi İle Açılan Tüp Yeniden Tıkanır mı?

Açık bir tüp durup dururken kendiliğinden tıkanmaz. Rahim filminde olduğu gibi sonuçların 2 sene geçerli olduğu kabul edilir. Ancak enfeksiyon, dış gebelik vb tüp tıkayıcı bir etkene maruz kalırsa tüplerin tıkanması söz konusu olabilir.