Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul
HSG Sonrası

HSG Çekimi Sonrasında Nelere Dikkat Etmeliyim?

Filminizi yüksek teknoloji kullanarak yeni yöntemle çekeceğiz. Bu nedenle HSG çekimi sonrasında yapmanız veya yapmamanız gereken hiçbir şey yoktur.

HSG çekiminden sonra işinize dönebilir, sosyal programınıza devam edebilirsiniz. Araba kullanabilirsiniz. Dikkat gerektiren diğer işleri yapabilirsiniz. Banyo yapmanızda ve cinsel ilişkiye girmenizde bir sakınca yoktur. Çekimde kullanılan radyasyon miktarı yumurtalarınızı etkileyebilecek seviyenin çok altında olduğundan HSG çekimi yapılan ayda korunmanıza gerek yoktur. Aynı ay hamile kalabilirsiniz. (Kadın doğum doktorunuz başka bazı sebeplerle korunmanızı önermişse öncelikle onun önerisini göz önüne almalısınız).

HSG Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tıp alanındaki her türlü uygulama alanı uzman doktorlar gözetiminde gerçekleştirilmektedir. Böylece olası risk fakrtörlerinin önüne geçilebilmekte, komplikasyon yaşanması oranı düşmektedir. HSG çekimi de alanında tecrübeli radyoloji uzmanları ya da kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi gereken ciddi bir işlemdir. 

HSG uygulaması önceki yıllarda anestezi altında uygulanmakta ve işlem sonrasında yoğun ağrı hissi açığa çıkmaktaydı. Bununla birlikte günümüze HSG çekimi; ağrısız ve çok kısa sürede gerçekleştirilmektedir. HSG çekimi için merkezimizde anestezi uygulamasına gerek duyulmamaktadır. Oldukça güvenilir bir şekilde gerçekleştirilen HSG çekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- HSG çekimi sonrasında ağrı ve kanama durumu yaşanırsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.
- İşlem sonrasında duş alınabilmekte ve cinsel ilişkiye girilebilmektedir. 
- İşlem sonrasında kişi günlük yaşamına dönebilmektedir.
- HSG çekiminin gerçekleştirildiği ay hamile kalınmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.