Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul

Sıkça Sorulan Sorular

Pıhtı tıkacı, sümüksü tıkaç veya küçük yapışıklıklar nedeniyle tıkalı olan tüpler HSG çekimi sırasında verilen sıvının basıncıyla açılabilir. Rutin işlem sırasında açılmayan ancak yine de açılma olasılığının bulunduğunu düşündüğümüz bazı tüplere selektif salpingografi denen tüp açma işlemini uyguluyoruz. İşlem yaptığımız tıkalı her 10 tüpten 7’inde tüpün açıldığını görüyoruz.

HSG Çekimi Fallop Tüplerini Nasıl Açıyor?

HSG çekimi sırasında rahim içerisine belirli bir tazyik ile ilaç verilmektedir. Enfeksiyon nedeni ile ya da pıhtı nedeni ile tıkanmış olan tüpler; ilaç sayesinde açılabilmektedir. Bilindiği üzere tüplerin rahim ile arasında bir engel bulunması gebeliğe de engel olmaktadır. Rahim filmş çekimi sırasında tüplerin açılması sayesinde birçok kadın uygulama sonrasında gebe kalabilmektedir. 

Rahim filmi işlemi merkezimizde üst düzey konfor ve güvenilirlik sağlanarak uygulanmaktadır. Öyle ki rahim film gibi risk faktörleri bulunan işlemler için klinik ve uzman seçimi büyük önem taşımaktadır. 

HSG incelemenizi C kollu röntgen cihazıyla ağrısız yeni yöntemle yapacağız. Küçük ve yumuşak aletler kullanacağız. Rahim içine ve tüplere vereceğimiz ilaç, fiziksel özellikleri dengelenmiş, yakıcı olmayan, su bazlı bir ilaçtır. HSG çekiminde hastalarımızın genellikle hiç ağrısı olmaz. Bazen işlem sırasında hafif, adet sancısına benzer bir his meydana gelebilir. Ancak, tüpleriniz açık da olsa tıkalı da çıksa, biz işlem sırasında tüp açma işlemi de yapsak rahatsız edici şiddette ağrı ve kanamanız kesinlikle olmayacak. Ağrınız olmayacağı için size ağrı kesici ilaç almanızı da önermiyoruz.

Ağrısız Rahim Filmi Nedir?

Rahim filmi uzun yıllardır uygulanan bir tanı yöntemidir. Ancak önceki yıllarda bu işlemin gerçekleştirilmesi kadınlar için oldukça ağrı ve acılı bir durum haline gelmekteydi. Bilimsel çalışmaların genişlemesi, teknolojideki gelişmelerin tıp alanına da yansıması ile birlikte tanı ve tedavi yöntemleri çok daha güvenilir ve konforlu bir hale gelmiştir. Rahim filmi uygulaması da günümüzde ağrısız ve acısız bir uygulamadır. 

Ağrısız rahim filmi uygulamasında kadın işlemden sonra günlük rutin yaşamına dönebilmektedir. Aynı zamanda herhangi bir acı ve ağrı hissi olmayacaktır. Özellikle tecrübeli doktorların üst düzey teknolojik cihazlar ile gerçekleştirdiği HSG (rahim filmi) uygulamalarında kadın herhangi bir ağrı hissetmemekte ve risk faktörlerinin önüne geçilerek herhangi bir komplikasyon riski bulunmamaktadır. 

 

HSG çekiminden sonra 4 ay boyunca gebe kalma şansı artmaktadır. HSG incelemesi sırasında tüplerdeki küçük yapışıklıklar açılabilmekte, içlerindeki pıhtı tıkaçları ve sümüksü tıkaçlar temizlenmekte böylece sperm ile yumurtanın buluşması kolaylaşmaktadır.

Aşılama ve tüp bebek tedavilerinden önce HSG çekilmesi, olumsuzlukların tespit edilip düzeltilmesinden sonra tedaviye başlama fırsatı verdiğinden başarı şansını dolaylı yoldan arttırmaktadır.

HSG Filmi ile Tıkalı Tüpler Açılıyor

1 yıldan fazla uzun süredir korunmasız olarak deneniyor ancak herhangi bir gebelik gerçekleşmiyorsa kısırlık şüphesi açığa çıkmaktadır. Bu durumda çiflterin doktora başvurmaları önerilmektedir. Kısırlık şüphesi ile doktora başvuran kadın ve erkekte farklı şekilde testler ve muayene yöntemleri uygulanmaktadır. Kadında kısırlık tedavisine başlandığı zaman öncelikle doktor rahim filmi (HSG) çekimi istemektedir. 

HSG çekimi rahim içerisine tazyikle kontrast maddeden oluşan bir ilaç verilmesi ile uygulanabilmektedir. Bu aşamada herhangi bir nedenden dolayı tıkanmış tüpler açılmakta ve gebelik şansı artmaktadır. Öyle ki gebelik deneyen kadınların bir çoğu rahim filmi çektirdikten kısa bir sonra hamile kalabilmiştir. 

Gebelik Şansı Nasıl Artar?

Son yıllardabebek sahibi olmak istediği halde bu isteği gerçekleşmeyen çiftlerin sayısı oldukça fazladır. Bunun nedenleri;  yaşam tarzındaki değişiklikler, sağlıksız beslenme ve yaşam tarzı, stres, anne adaylarının 30 yaş üzerinde olması şeklinde sıralanabilmektedir. Bu nedenlerin yanı sıra fizyolojik birtakım nedenler de bulunabilmektedir. 

1 yıl boyunca korunmasız bir şekilde denediği halde isteği gerçekleşmeyen çiftlere inferitilite tanısı konulmakta ve nitelikli bir tedavi planlaması ile gebelik şansı arttırılabilmektedir. Kısırlık kadın kaynaklı olabileceği gibi erkek kaynaklı da olabilmektedir. Kısırlık problemi ile jinekoloji uzmanına başvuran kadınlarda ayrıntılı bir fizik muayene uygulandıktan sonra belirli testlet yapılmaktadır. Kısırlık nedenlerinin araştırılmasında günümüzde en nitelikli tanı yöntemi HSG çekimidir. 

HSG çekimi rahim içi, rahim duvarı, fallop tüpleri gibi kısımların değerlendirilmesini sağlayan bir görüntüleme sistemidir. Tüplerin açık mı yoksa kapalı mı olduğunun teşhisinin yanı sıra rahim içerisinde ve duvarında heraırasında rahim içerisinde tazyikle verilen ilaç sayesinde açılabilmektedir. Bu sayede HSG çekimi sonrasında ilk 4 ay içerisinde gebelik şansı oldukça artmaktadır. 


 

Kullandığımız yeni teknoloji ve yeni teknikler sayesinde HSG çekimi genellikle 2 dakika kadar sürer.

Bazı anatomik varyasyonların, anomalilerin varlığında veya tüp açma gibi ek işlemlerin gerekli olduğu durumlarda inceleme süresi 3-5 dakika daha uzayabilir.

İncelemeden önceki bilgilendirme ve hazırlık aşaması genellikle birkaç dakika sürmekte, kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Zor ilişkiye girebilen, zor muayene olabilen, hassas, aşırı korku ve panik yaşayan kişilerde daha yavaş davranmak gerektiğinden hazırlık ve muayene aletinin yerleştirilmesi aşamaları daha uzun sürecektir.

Yeni dijital sistemler ve baskı makineleri sayesinde HSG filmleri birkaç dakika içerisinde teslim edilmeye hazır hale gelmektedir. Sonuçlarınızı hemen alabilir ve aynı gün kadın doğum doktorunuza dönebilirsiniz.
 

HSG Çekimi Bittikten Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?


HSG işlemi 10 dakikadan az bir sürede gerçekleştirilebilmektedir. Bu süreç içerisinde hastaya anestezi uygulanmasına gerek yoktur. Günümüzde rahim filmi ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebilmekte ve işlem sonrasında yaşanabilecek komplikasyonların önüne geçilebilecek önlemler alınmaktadır. Ancak yine de rahim filmi çekildikten sonra dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;
- HSG işlemi sonrasında cinsel ilişkiye girilebilmektedir.
- HSG uygulamasının yapıldığı ay hamile kalınmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
- İşlem sonrasında duş alınabilmektedir. 
- Doktor eğer ilaç önermiş ise kullanımı aksatılmamalıdır. 
- Normaldışı ağrı ve kanama olması durumunda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. 

HSG Çekimi Sonrasında Yaşanabilecek Normal Durumlar

HSG çekimi sonrasında her hastada şiddeti ve şekli değişiklik gösterse de birtakım durumlar yaşanabilmektedir. HSG çekimini gerçekleştiren uzman; hastaya gerekli bilgiyi verecektir. HSG çekimi sonrasında yaşanabilecek durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Vajinal akıntı

- Lekelenme

- Hafif derecede kasık ağrısı

- Hafif derecede karın ağrısı

Bu durumlar birkaç gün sonra geçecektir. Bu süreçte genital hijyene maksimum özen gösterilmelidir. Aksi halde enfeksiyona bağlı problemler yaşanabilmektedir. 

Tüp bebek tedavisinde tüplerin açık olmasına ihtiyaç yoktur ancak bazı tüp hastalıkları rahim içerisine akıntı yaparak embriyonun tutunmasını ve gelişimini olumsuz yönde etkilemekte, tedavinin başarısızlıkla sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. Bu tüp hastalıkları her zaman ultrasonografi ile görülemez. En ucuz ve en kolay HSG ile tespit edilebilir. Tüpün sıvı ile dolarak şişmesi, tüpün uzak uca yakın yerden tıkalı olması ve uzak uçtaki saçaklı bölgenin tüpü kısmen tıkayan yapışıklıkları rahim içine akıntıya sebep olarak tüp bebek başarısını olumsuz etkileyebilir. Doktorunuz tedaviden önce HSG isteyerek eğer varsa rahim boşluğu ve tüplerdeki olumsuzlukları saptayıp düzeltecek daha sonra embriyonuzu rahim içine yerleştirecektir.


Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde HSG Çekimi


Tüp bebek tedavisi öncesinde tedavi sürecini yürüten doktor tedavi sürecinin başlangıcında birtakım test ve teknikler uygulamaktadır. Bu tekniklerden en önemlilerinden biri de HSG çekimidir. HSG; halk arasında rahim filmi olarak tanımlanan; rahim içerisine ilaç verilerek uygulanan bir görüntüleme işlemidir. 
HSG çekiminin tüp bebek tedavisi öncesinde uygulanmasının sebebi; 

- Rahim içerisinde doğumsal anomalilerin teşhisi
- Rahim içerisinde kist, myom gibi oluşumların teşhisi
- Rahimdeki yapışıklıkların tedavisine başlanmasıdır. 

Bununla birlikte bazı kadınlarda gerek pıhtı gerekse de enfeksiyona bağlı nedenler ile tüplerin tıkanması söz konusu olabilmektedir. Bu durum HSG uygulaması sırasında verilen ilacın etkisi ile düzelebilmekte ve gebelik şansını arttırmaktadır. 

Adet kanaması bittikten sonraki birkaç gün, HSG çekimi için ideal zaman olmakla birlikte kesin şart değildir. Bu konudaki eski görüşler bir miktar değişmiş, esnemiştir. Gebe olmadığınızdan kesinlikle eminseniz istediğiniz zaman HSG çektirebilirsiniz. Adet kanaması devam ederken HSG çektirmenin bazı sakıncaları olduğundan sıradışı özel durumlar dışında tercih edilmez.

HSG Filmi Çekimi İçin En Uygun Zaman Nedir?

Kadının biyolojik döngüsü oldukça karmaşıktır. Bu döngü her ay tekrarlanmakta ve rahim kendini gebeliğe hazırlamaktadır. Halk arasında adet kanaması olarak tanımlanan durum; kadın sağlığında bazı tanı ve tedavi yöntemlerinin uygulanış tarihini belirleyebilmektedir. HSG çekiminin de uygulanmasının sakıncalığı olduğu zaman aralıkları bulunmaktadır. Özellikle adet döneminde rahim filmi çektirmek sakıncalıdır. Aynı zamanda gebelik ihtimali bulunan günlerde de embriyoya zarar verilmesi açısından rahim filminin çekilmesi uygun değildir .

HSG filminin çekilmesi için en uygun zaman dilimi adet kanamasının bitiminden sonraki 4 ya da 5. günlerdir. Bu süreç içerisinde cinsel ilişkiye girilmemelidir. Aynı zamanda ara kanama ya da anormal dışı kanamaların olduğu dönemde de HSG filmi çekilmesi sakıncalıdır. 

Adet Döneminde Rahim Filmi Çektirilir mi?

Rahim filmi çekilebilmesi için en uygun zaman aralığı adet kanaması bittikten 4 ila 5 gün sonradır. Bu süreçte rahim içerisi yenilenmiş ve nitelikli görüntü alınabilecek durumda olacaktır. Aynı zamanda gebelik riskine karşı da alınacak bir önlem olarak rahim filmi çekiminin adet kanaması bitiminden sonra çekilmesi uygundur. Başvurulan jinekolog rahim filmi çekimi istediğinde çekim için en uygun zaman aralığı konusunda bilgi verecektir. 


 

Filminizi yüksek teknoloji kullanarak yeni yöntemle çekeceğiz. Bu nedenle HSG çekimi sonrasında yapmanız veya yapmamanız gereken hiçbir şey yoktur.

HSG çekiminden sonra işinize dönebilir, sosyal programınıza devam edebilirsiniz. Araba kullanabilirsiniz. Dikkat gerektiren diğer işleri yapabilirsiniz. Banyo yapmanızda ve cinsel ilişkiye girmenizde bir sakınca yoktur. Çekimde kullanılan radyasyon miktarı yumurtalarınızı etkileyebilecek seviyenin çok altında olduğundan HSG çekimi yapılan ayda korunmanıza gerek yoktur. Aynı ay hamile kalabilirsiniz. (Kadın doğum doktorunuz başka bazı sebeplerle korunmanızı önermişse öncelikle onun önerisini göz önüne almalısınız).

HSG Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tıp alanındaki her türlü uygulama alanı uzman doktorlar gözetiminde gerçekleştirilmektedir. Böylece olası risk fakrtörlerinin önüne geçilebilmekte, komplikasyon yaşanması oranı düşmektedir. HSG çekimi de alanında tecrübeli radyoloji uzmanları ya da kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi gereken ciddi bir işlemdir. 

HSG uygulaması önceki yıllarda anestezi altında uygulanmakta ve işlem sonrasında yoğun ağrı hissi açığa çıkmaktaydı. Bununla birlikte günümüze HSG çekimi; ağrısız ve çok kısa sürede gerçekleştirilmektedir. HSG çekimi için merkezimizde anestezi uygulamasına gerek duyulmamaktadır. Oldukça güvenilir bir şekilde gerçekleştirilen HSG çekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- HSG çekimi sonrasında ağrı ve kanama durumu yaşanırsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.
- İşlem sonrasında duş alınabilmekte ve cinsel ilişkiye girilebilmektedir. 
- İşlem sonrasında kişi günlük yaşamına dönebilmektedir.
- HSG çekiminin gerçekleştirildiği ay hamile kalınmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. 
 

Yumuşak aletler kullandığımız için rahim delinmesi riski kesinlikle yoktur. Yeni HSG tekniğinde kullandığımız C kollu dijital röntgen cihazı sayesinde radyasyon miktarı düşüktür ve zarar verebilecek seviyelerin çok altındadır.

HSG çektirmenin nadir görülen riski mevcut sessiz bir enfeksiyonun alevlenmesi olasılığıdır. HSG çekimini takip eden 1-2 gün içerisinde ateş yükselmesi ve gittikçe şiddetlenen karın ağrısının bulunması durumunda tedavi için doktora başvurulmalıdır.

HSG çekiminin çok nadir görülebilecek riski alerji meydana gelmesi olasılığıdır. Hafif, orta veya ağır bir alerji meydana gelebilir. Tıbbi müdahale gerektirecek ciddi aşırı duyarlılık olasılığı 10 binde 1’den daha düşüktür.

HSG Çekimi Güvenilir midir?

HSG uzun tanımlaması ile Histerosalpingografi uygulaması rahim içerisinde ilaç verilerek gerçekleştirilen bir işlemdir. Eski yıllarda oldukça ağrılı bir işlemdi ve anestezi uygulaması gerekmekteydi. Karmaşık ve yorucu olan bu süreçte kadınlar hem fizyolojik hem de psikolojik olarak yıpranmaktaydı. Aynı zamanda birtakım komplikasyonların açığa çıkma riski bulunuyordu; Rahim ve tüplerin hasara uğraması, rahimde yırtık oluşması, kanama, enfeksiyon gibi durumlar söz konusu olabilmekteydi. 

HSG çekimi günümüzde anesteziye ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilebilen güvenilir bir işlemdir. Bu bu uygulama gerçekleştirilirken özel olarak geliştirilmiş cihazlar ve ilaçlar kullanılmaktadır. Böylece hem ağrı ve acı hissi yaşanmamakta hem de komplikasyon risklerinin önüne geçilebilmektedir.