Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul

Sıkça Sorulan Sorular

Pıhtı tıkacı, sümüksü tıkaç veya küçük yapışıklıklar nedeniyle tıkalı olan tüpler HSG çekimi sırasında verilen sıvının basıncıyla açılabilir. Rutin işlem sırasında açılmayan ancak yine de açılma olasılığının bulunduğunu düşündüğümüz bazı tüplere selektif salpingografi denen tüp açma işlemini uyguluyoruz. İşlem yaptığımız tıkalı her 10 tüpten 7’inde tüpün açıldığını görüyoruz.

HSG incelemenizi C kollu röntgen cihazıyla ağrısız yeni yöntemle yapacağız. Küçük ve yumuşak aletler kullanacağız. Rahim içine ve tüplere vereceğimiz ilaç, fiziksel özellikleri dengelenmiş, yakıcı olmayan, su bazlı bir ilaçtır. HSG çekiminde hastalarımızın genellikle hiç ağrısı olmaz. Bazen işlem sırasında hafif, adet sancısına benzer bir his meydana gelebilir.

Ancak, tüpleriniz açık da olsa tıkalı da çıksa, biz işlem sırasında tüp açma işlemi de yapsak rahatsız edici şiddette ağrı ve kanamanız kesinlikle olmayacak. Ağrınız olmayacağı için size ağrı kesici ilaç almanızı da önermiyoruz.

HSG çekiminden sonra 4 ay boyunca gebe kalma şansı artmaktadır. HSG incelemesi sırasında tüplerdeki küçük yapışıklıklar açılabilmekte, içlerindeki pıhtı tıkaçları ve sümüksü tıkaçlar temizlenmekte böylece sperm ile yumurtanın buluşması kolaylaşmaktadır.

Aşılama ve tüp bebek tedavilerinden önce HSG çekilmesi, olumsuzlukların tespit edilip düzeltilmesinden sonra tedaviye başlama fırsatı verdiğinden başarı şansını dolaylı yoldan arttırmaktadır.

Kullandığımız yeni teknoloji ve yeni teknikler sayesinde HSG çekimi genellikle 2 dakika kadar sürer. Bazı anatomik varyasyonların, anomalilerin varlığında veya tüp açma gibi ek işlemlerin gerekli olduğu durumlarda inceleme süresi 3-5 dakika daha uzayabilir.

İncelemeden önceki bilgilendirme ve hazırlık aşaması genellikle birkaç dakika sürmekte, kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Zor ilişkiye girebilen, zor muayene olabilen, hassas, aşırı korku ve panik yaşayan kişilerde daha yavaş davranmak gerektiğinden hazırlık ve muayene aletinin yerleştirilmesi aşamaları daha uzun sürecektir.

Yeni dijital sistemler ve baskı makineleri sayesinde HSG filmleri birkaç dakika içerisinde teslim edilmeye hazır hale gelmektedir. Sonuçlarınızı hemen alabilir ve aynı gün kadın doğum doktorunuza dönebilirsiniz.

Tüp bebek tedavisinde tüplerin açık olmasına ihtiyaç yoktur ancak bazı tüp hastalıkları rahim içerisine akıntı yaparak embriyonun tutunmasını ve gelişimini olumsuz yönde etkilemekte, tedavinin başarısızlıkla sonuçlanmasına sebep olabilmektedir.

Bu tüp hastalıkları her zaman ultrasonografi ile görülemez. En ucuz ve en kolay HSG ile tespit edilebilir. Tüpün sıvı ile dolarak şişmesi, tüpün uzak uca yakın yerden tıkalı olması ve uzak uçtaki saçaklı bölgenin tüpü kısmen tıkayan yapışıklıkları rahim içine akıntıya sebep olarak tüp bebek başarısını olumsuz etkileyebilir.

Doktorunuz tedaviden önce HSG isteyerek eğer varsa rahim boşluğu ve tüplerdeki olumsuzlukları saptayıp düzeltecek daha sonra embriyonuzu rahim içine yerleştirecektir.

Adet kanaması bittikten sonraki birkaç gün, HSG çekimi için ideal zaman olmakla birlikte kesin şart değildir. Bu konudaki eski görüşler bir miktar değişmiş, esnemiştir. Gebe olmadığınızdan kesinlikle eminseniz istediğiniz zaman HSG çektirebilirsiniz. Adet kanaması devam ederken HSG çektirmenin bazı sakıncaları olduğundan sıradışı özel durumlar dışında tercih edilmez.

Filminizi yüksek teknoloji kullanarak yeni yöntemle çekeceğiz. Bu nedenle HSG çekimi sonrasında yapmanız veya yapmamanız gereken hiçbir şey yoktur.

HSG çekiminden sonra işinize dönebilir, sosyal programınıza devam edebilirsiniz. Araba kullanabilirsiniz. Dikkat gerektiren diğer işleri yapabilirsiniz. Banyo yapmanızda ve cinsel ilişkiye girmenizde bir sakınca yoktur. Çekimde kullanılan radyasyon miktarı yumurtalarınızı etkileyebilecek seviyenin çok altında olduğundan HSG çekimi yapılan ayda korunmanıza gerek yoktur. Aynı ay hamile kalabilirsiniz. (Kadın doğum doktorunuz başka bazı sebeplerle korunmanızı önermişse öncelikle onun önerisini göz önüne almalısınız).

Yumuşak aletler kullandığımız için rahim delinmesi riski kesinlikle yoktur. Yeni HSG tekniğinde kullandığımız C kollu dijital röntgen cihazı sayesinde radyasyon miktarı düşüktür ve zarar verebilecek seviyelerin çok altındadır.

HSG çektirmenin nadir görülen riski mevcut sessiz bir enfeksiyonun alevlenmesi olasılığıdır. HSG çekimini takip eden 1-2 gün içerisinde ateş yükselmesi ve gittikçe şiddetlenen karın ağrısının bulunması durumunda tedavi için doktora başvurulmalıdır.

HSG çekiminin çok nadir görülebilecek riski alerji meydana gelmesi olasılığıdır. Hafif, orta veya ağır bir alerji meydana gelebilir. Tıbbi müdahale gerektirecek ciddi aşırı duyarlılık olasılığı 10 binde 1’den daha düşüktür.

Adet kanamasının 10. Gününden sonra ilişkiye girmiş olan bazı hastalarımız gebelik testi yaptırmayı ve buna göre rahim filmi çektirmeyi teklif etmektedirler. Ancak unutmamak gerekir ki kanda gebelik testi, ilişkiden en az 10 gün sonra pozitif sonuç vermeye başlar.

İdrarda gebelik testi ise hem kesin güvenilir değildir hem de ilişkiden en az ancak 15 gün sonra pozitif sonuç vermeye başlar. Bu nedenle kendilerine bir sonraki adet kanamasını beklemelerini ve adetten hemen sonraki günler için randevu talep etmelerini öneriyoruz.

1 yıldan fazla uzun süredir korunmasız olarak deneniyor ancak herhangi bir gebelik gerçekleşmiyorsa kısırlık şüphesi açığa çıkmaktadır. Bu durumda çiflterin doktora başvurmaları önerilmektedir. Kısırlık şüphesi ile doktora başvuran kadın ve erkekte farklı şekilde testler ve muayene yöntemleri uygulanmaktadır. Kadında kısırlık tedavisine başlandığı zaman öncelikle doktor rahim filmi (HSG) çekimi istemektedir.

HSG çekimi rahim içerisine tazyikle kontrast maddeden oluşan bir ilaç verilmesi ile uygulanabilmektedir. Bu aşamada herhangi bir nedenden dolayı tıkanmış tüpler açılmakta ve gebelik şansı artmaktadır. Öyle ki gebelik deneyen kadınların bir çoğu rahim filmi çektirdikten kısa bir sonra hamile kalabilmiştir.