Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul

Sıkça Sorulan Sorular

İlaçlı HSG çekimi; son yıllarda jinekolojik hastalıkların tanı ve tedavi süreci ile kısırlık nedenlerinin araştırılmasında oldukça sık başvurulan bir yöntemdir. Gerek konfolru bir yöntem olması gerekse de güvenilir bir şekilde uygulanabilmesi ile ilaçlı HSG filmi özellikle rahimde uygulanacak cerrahi işlemler sonrası kontrol süreçlerinde de çekilebilmektedir. 

İlaçlı rahim filminin çekilme amacı; fallop tüplerinin açık mı kapalı mı olduğunu tespit etmek ve rahim anatomisi ve yapısının durumunun değerlendirilmesidir. 

 

Tüplerin tıkanması durumu çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu faktörler, rahim içi yapışıklıklar, pıhtı ve benzeri durumlardır. Selektif salpingografi uygulaması sırasında rahime verilen tazyikli ilaç sayesinde tıkalı tüpler açılabilmektedir. 

Selektif salpingografi; tüplerin kapalı olması durumunda fayda sağlamamakta, herhangi bir doku ile tıkanmış olması durumunda işe yarayabilmektedir. Bunun yanı sıra selektif salpingografi uygulamasının adet kanaması devam ederken uygulanması doğru değildir. 

Selektif salpingografi; 

kısırlık teşhisi konulan hastalara tüp bebek tedavisine başlayacak hastalara adet düzensizliği yaşayan hastalara rahim ameliyatı olan hastalara 

uygulanmaktadır. 

Selektif salpingografi uygulaması birkaç dakika içerisinde tamamlanan bir işlemdir. 

Selektif salpingografi işlemi; C kollu röngen cihazı yardımı ile gerçekleştirildiğinde ağrısız ve acısız bir işlemdir.

Başvurulan sağlık kurumuna göre bayramda rahim filmi çektirilip çektirilemeyeceği değişkenlik göstermektedir. Bu doğrultuda Cevat Bayrak'ta bayramda rahim filmi çektirebilmek için; 0 212 233 11 11 numaralı telefondan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 

HSG filmi, aslında uzun yıllardır uygulanmakta olan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Rahim filmi çekiminin zaman içinde bazı değişimlere uğramış olması kaçınılmaz bir durumdur. Günümüzde HSG filmi her kuruluşta farklı yöntemlerle çekilmektedir. Halk arasında en çok bilinen HSG filmi çekimi yöntemi uzun yıllardır uygulanmasından dolayı genellikle eski yöntemler olmaktadır. Günümüzde de bazı kuruluşlarda eski cihazlar ile anestezisiz çekim yapılırken, bazılarında ise yine eski cihazlar kullanılır ancak çekim anestezi altında gerçekleştirilir.

HSG incelemesi sırasında genellikle 4-6 adet röntgen çekilir. 4 Adetten daha azı yetersiz kalır. 6 Adetten fazlası ise çoğu zaman gereksizdir. İlk alınan film, kontrast madde verilmeden önce çekilen direk grafidir. Sonra kontrast madde verilirken çeşitli açılardan 3-4 adet film çekilir. En son film ise verilen kontrast maddenin karın çerisindeki dağılımını kontrol etmek için alınan geç grafidir. Son grafiden önce gerekli hallerde kontrast maddenin dağılması için filmi çekilen kişi kendi etrafında bir tur döndürülebilir.

Yukarıda anlatıldığı şekilde yeni teknikler ve ileri teknoloji cihazlar kullanılarak yapılan HSG incelemesi, eski ve klasik sistemlere göre daha kısa sürer, ağrısızdır, komplikasyon riski düşüktür ve gerçeğe yakın doğru sonuçlar verme özelliği çok daha fazladır.