Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul
HSG Filmi Çekiminde Yenilikler

HSG Filmi Çekiminde Yenilikler Nelerdir?

HSG filmi radyoloji alanında çok uzun yıllardan bugüne kadar kullanılan bir tekniktir. Halk arasında genellikle rahim filmi olarak anılmakta olan HSG (Histerosalpingografi) kadın sağlığı ve annelik için son derece önemli görülen bir teknik olma özelliğini ile de bilinir. Kadın sağlığı açısından bu denli önemli görülen radyolojik inceleme yöntemi HSG, yaklaşık 80 senedir uygulanıyor olması yöntemin bilinirliğini arttırıyor olabilir ancak bununla birlikte kadınlar tarafından korkulu bir rüya haline gelmiş olması nedeniyle de yakından tanınıyordur.

Teknoloji canlı bir kavramdır ve her geçen gün kendisini yenileyerek karşımıza çıkıyor olması sağlık başta olmak üzere hayatın her alanında umut vericidir. HSG filmi çekimi için kullanılan yöntemler ve bu sırada geçen süre kadınların gözünde büyüdüğü için korkuya neden olduğu düşünülür. Ancak rahim filmi için teknolojinin gelmiş olduğu son noktada hem çekim işlemi çok daha kolay ve rahat geçebilmekte hem de süre olabildiğine kısalmaktadır. Konu ile alakalı araştırma yapan ve HSG filmi çekiminde yenilikler nelerdir sorusuna yanıt arayan kadın sayısının çok olduğunu bildiğimiz için ön plana çıkan yeni detaylar hakkında bilgi vermeyi gerekli görüyoruz.

HSG Filmi Çekiminde Ön Plana Çıkan Yenilikler

• İlk olarak belirtmek gerekir ki son teknoloji C kollu dijital röntgen makinelerinin kullanılmaya başlanması HSG filmi için oldukça faydalı olmuştur. C kollu dijital röntgen cihazı önceden kullanılan normal röntgen cihazları ile kıyaslandığında tüm işlemlerin yapılabilmesine kolaylık sağlamakla birlikte, daha yüksek kalite ve oldukça düşük bir radyasyon yayarak görüntüleme yapılabilmesine olanak sunmaktadır. Üstelik işlem süresinin bir hayli kısalmış olması ve çekim sonrası elde edilen görüntülerin farklı dijital ortamlara aktarılıp paylaşılabilmesinin de mümkün olması büyük bir avantajdır. C kollu dijital röntgen cihazı kullanılarak yapılan HSG çekimi ağrısız ve mümkün olduğunca komplikasyonsuz bir şekilde tamamlanabilir.

• Rahim filmi çekimi sırasında kullanılan ilaçlar ile ilgili de yenilikler gözlenmektedir. Rahim bölgesi kaslardan oluşan bir yapıya sahip olduğu için normal şartlarda görüntüleme yapılabilmesini olanak vermez. Ancak kullanılan sıvı ilaçlar ile radyolojik görüntüleme yapılması mümkün olabilmektedir. İlaçların içeriğinde iyot elementi bulunuyor olması sayesinde görüntüleme yapılırken X ışınlarının tutulması ve görüntülenmek istenen boşlukların ortaya çıkması sağlanmaktadır. Yeniklere göz atıldığında kullanılan bu sıvı ilaçların yerine artık çok daha akışkan, vücuda yan etki ihtimali az ve vücuttan atılması hızlı olan kontrast sıvıların kullanılıyor olduğu görülmektedir.

• Diğer bir yenilik ise bahsedilen sıvı kontrast maddenin rahim boşluğuna doldurulması aşamasında kullanılan aletler ile ilgi olmuştur. Kontrast maddenin rahim içine verilmesi aşamasında kullanılan kateterlerin yerini çok daha ince uçlu ve yumuşak malzemeden yapılmış kateterlere bırakması sayesinde işlemlerde yaşanabilecek bazı komplikasyonların da önüne geçilmesi sağlanmıştır. Rahim filmi çekimi sırasında kateterlerden kaynaklanan bir zedeleme ya da rahim içinde delinme riski bu aletler sayesinde engellenmiştir. Ayrıca bu yeni özelliğe sahip olan kateterlerin işlemin daha rahat yapılabilmesini sağlıyor olmasıyla işlem süresinin kısalmasını sağlaması arasında da bir bağlantı kurulabildiği ortaya çıkmaktadır.

• Özellikle gebelik oluşumu engelleyen tüp tıkanıklığı sorunu ile baş edebilmek adına geliştirilen yeni kateterler sayesinde de tüplerin büyük ölçüde açılabildiği görülebilmektedir. Tüplerde başlangıç itibariyle bir tıkanıklık olması söz konusu olduğunda selektif salpingografi adı verilen yöntemle özel kateterler tercih edilip işlem yapıldığı ve yaklaşık olarak %70 oranında başarı sağladığı belirtilir. Üstelik bu aşamada eski yöntemlerde olduğu gibi rahim içine yüksek basınç içeren tazyikli sıvı verilmesi gereği de ortadan kalktığı için korkutan ağrılar ile acı hissi de ortadan kalmış olacaktır. Tüplerde meydana gelen tıkanıklığın kolay bir şekilde açılabiliyor olması kadınlarda gebe kalma ihtimalini büyük bir ölçüde arttırdığı için bu yöntem son derece faydalı görülür. HSG filmi çektirmesi gerekli görülen hastalar tercih edecekleri merkezin hangi tür cihazları kullanmakta olduğunu araştırarak gitmesi sonrasında bir sürpriz yaşanmaması açısından büyük bir önem taşır.