Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul
Rahim Filmi Çekiminde Kullanılan İlaç Hangi Maddelerden Oluşuyor

Rahim Filmi Çekiminde Kullanılan İlaç Hangi Maddelerden Oluşuyor?

Rahim filmi diğer adı ile HSG filmi, kısırlığın tanısında kullanılmakta olan en bilinen yöntemdir. İlerleyen teknoloji ve imkanların sayesinde günümüzde bu işlem ağrısız ve acısız şekilde tamamlanabilmektedir. Kullanılan cihazın yanı sıra kontrast maddenin geçirdiği değişim de günümüzde ağrısız rahim filmi çekilmesinde etkili bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Rahim, büyük oranda kaslardan oluştuğu için normal röntgen filmleri ile rahimden görüntü elde etmek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle rahimden görüntü alabilmek için rahim içine ve tüplere sıvı bir ilaç verilmektedir.

Rahim filmi çekiminde kullanılan ilaç, içerisinde iyot tozu bulunan sudur. İyot, X ışınlarını tutmakta ve böylece rahim içi ve tüplerden görüntü alınabilmektedir. Bu ilaca, kontrast madde adı da verilmektedir. Kokusuz ve renksiz bir sıvıdır. Yakıcı değildir. Doku ve organlar üzerinde herhangi bir zararı yoktur. Hatta içilebilir özelliktedir. Buruk metalimsi bir tada sahiptir. Adına ilaç denmektedir ama aslında gerçek bir ilaç değildir.

Çekim bittikten sonra ilacın bir kısmı geri boşalmaktadır. Kalan kısmıysa işlemden birkaç saat sonra idrar yolu ile tamamen dışa atılmaktadır.

İşlem esnasında kullanılan kontrast madde miktarı 10 CC kadar olmaktadır. Bu da yaklaşık 2 çorba kaşığı hacmine denk gelmektedir.

Rahim filmi çekimi sırasında verilen ilaç da zaman içinde birtakım değişimlere ve iyileştirmelere uğramıştır. Eskiden daha çok alerjiye neden olurken günümüzde kullanılmakta olan kontrast maddenin alerji ve benzeri yan etkileri oldukça düşük görülmektedir. Nadiren alerji yapması dışında ise başka hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.