Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul
Rahim Filmi Sonrasında Cinsel İlişki Yasağı

Rahim Filmi Sonrasında Cinsel İlişki Yasağı

HSG filmi, hastanelerin röntgen odalarında kadın doğum uzmanı ve röntgen teknisyeni tarafından çekilen bir röntgen filmidir. Tüplerin ve rahim içinin görüntülenmesi amacı ile çekilir. Anestezi istemeyen, toplamda 15 dakika süren bir işlemdir. Anestezi gerektirmediği için işlem öncesinde de herhangi bir hazırlık gerektirmez. Ancak işlemden sonra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunların başında da cinsel ilişki yasağı gelmektedir. HSG çekimi sonrasında özellikle ilk gün bu konuya dikkat edilmeli ve birkaç gün süreyle cinsel ilişkiye girmekten kaçınılmalıdır.

HSG çekimi sonrasında ayrıca ;

  • Hafif kanama ve lekelenme görülmesi normaldir. Bu kanamanın artması ya da süresinin uzaması durumunda hasta mutlaka doktoru ile iletişime geçmelidir.
  • Ateş, bulantı, kusma, şiddetli ağrı gibi belirtiler enfeksiyon belirtisi olabileceği için söz konusu şikayetlerden birinin bire görülmesi halinde bir doktora baş vurulmalıdır.
  • İşlem esnasında verilen ilacın (kontrast madde) bir kısmı çekim bittikten sonra dışarıya geri akmaktadır.

Bu nedenle işlemden sonra ped kullanılması önerilir. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler HSG çekiminden sonra cinsel ilişkiye girerlerken korunmamalıdırlar. Sonuçların normal çıkması durumunda aşılama veya tüp bebek tedavisine başlayacak olan çiftler, HSG çekiminden 1 ay sonra tedavilerine başlayabilmektedirler.