Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul
Rahim Filminden Önce İlişkiye Girilir mi

Rahim Filminden Önce İlişkiye Girilir mi?

İnsan sağlığından çok ticari hedefler gözeterek yayına sokulmuş olan bazı internet sitelerinde, hekim olmayan, kimliği de belirtilmeyen kişiler tarafından derleme-toplama bilgilerle hazırlanmış yazılarda pek çok yanlış bilgi paylaşılmaktadır. “Rahim filminden önce ilişkiye girilebilir mi” sorusuna verilen yanlış cevapların önde gelen nedeni budur.

Hepinizin bildiği gibi gebelere röntgen çekilemez. Çünkü röntgen ışınları anne karnındaki bebek için zararlı etkilere sahiptir. Bu nedenle bir röntgen incelemesi olan HSG de gebelere yapılamaz.

Eğer rahim filmi adet kanamasının bitmesinden hemen sonra, henüz yumurtlama olmadan önce yani adet kanamasının başladığı günden itibaren 6, 7, 8 ve 9. günlerden birisinde çekilecek ise cinsel perhize gerek yoktur. Çünkü bu günlerde cinsel ilişkiye girilse de henüz yumurta hazır olmadığından gebelik meydana gelmez. Ancak 10. günden sonraki ilişkilerde gebelik meydana gelme olasılığı bulunduğundan ileri tarihli çekimlerden önce ilişki yasağı getirilebilir.

Hangi Durumda Rahim Filminden Önce İlişkiye Girilmemelidir?

Eğer gebelik olasılığı yoksa rahim filmi HSG yumurtlamadan sonraki günlerde de çekilebilir. Bunun hiçbir sakıncası yoktur. Film kalitesi ve sonuçları üzerine de hiçbir olumsuz etkisi bulunmaz.

Tatilde, başka bir şehirde veya yabancı bir ülkede olduğunuzu ve adet kanamanızı takip eden günlerde merkezimize gelemeyeceğinizi düşünelim. Bu durumda diğer adet kanamanızı 1 ay beklemeniz şart değildir. Eğer adet kanamasından sonra hiç cinsel ilişkiye girmezseniz gebelik de söz konusu olamayacağından istediğiniz tarihe randevu alarak rahim filminizi çektirebilirsiniz.

Rahim Filminden Önce Korunarak Cinsel İlişkiye Girmek

Adet kanamasının 10. Gününden sonra, yani yumurtlama olasılığı olan günlerden sonra rahim filmi çektirmenin tek sakıncası gebelik ihtimali olduğuna göre gebelikten korunarak cinsel ilişkiye girebileceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak bunu kabul edemiyoruz. Çünkü hiçbir doğum kontrol yöntemi yüzde yüz garantili değildir. Çok küçük olasılıkla bile olsa gebe kalırsanız rahim filmi sırasında karnınızdaki embriyonun ve sizin sağlığınızı tehlikeye sokmuş oluruz.

İlişkiye Girdim Ama Gebelik Testim Negatif Çıktı. HSG Çektirebilir miyim?

Adet kanamasının 10. Gününden sonra ilişkiye girmiş olan bazı hastalarımız gebelik testi yaptırmayı ve buna göre rahim filmi çektirmeyi teklif etmektedirler. Ancak unutmamak gerekir ki kanda gebelik testi, ilişkiden en az 10 gün sonra pozitif sonuç vermeye başlar.  İdrarda gebelik testi ise hem kesin güvenilir değildir hem de ilişkiden en az ancak 15 gün sonra pozitif sonuç vermeye başlar. Bu nedenle kendilerine bir sonraki adet kanamasını beklemelerini ve adetten hemen sonraki günler için randevu talep etmelerini öneriyoruz.

Rahim Filmi (HSG) Çekimi Sonrasında Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Rahim filmi uygulaması son yıllarda güncel teknoloji kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu durum açığa çıkabilecek komplikasyonları minimum düzeye düşürürken aynı zamanda kadın için birtakım kısıtlamaları da ortadan kaldırmaktadır. Böylece rahim filmi çekimi sonrasında duş alınabilmekte ve cinsel ilişki yasağı bulunmamaktadır. Oldukça kısa süre (yaklaşık 10 dakika) rahim filmi çekimi sonrasında günlük rutin yaşama devam edilebilmektedir. 

Rahim Filmi Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rahim Filmi Öncesi

- Adet bitiminden sonra 4. ya da 5. gün işlem için en uygun günlerdir. 
- Adet bitiminden sonra rahim filmi çekimine kadar cinsel ilişki yasağı bulunmaktadır. 
- Rahim filmi işlemine giderken aksesuarların (küpe, kolye, saat) çıkarılması ve duş alınması önerilmektedir. 
- Uygulama sırasında ve uygulama sonrasında refakatçi ihtiyacı bulunmamaktadır.
- Kanama ve enfeksiyona bağlı şikayetler bulunuyorsa rahim filmi çekimi ertelenmelidir. 
- Çekim sırasında kullanılacak ilacın alerjik reaksiyon gösterme riskine karşı alerjen etki yapan maddeler doktora bildirilmelidir.
- Rahim filmi çektirilecek uzman ve klinik seçimi özenli bir şekilde yapılmalıdır. 

Rahim Filmi Sonrası

- Rutin günlük yaşama dönülebilmektedir.
- Kasıklarda kısa süreli hafif ağrı hissi normal kabul edilmektedir.
- 1 haftayı geçen ağrı durumunda mutlaka doktora danışılmalıdır.
- İlacın rahim içerisinden atılması sebebi ile kahverengi akıntı normal karşılanmaktadır.
- Yoğun kanama gerçekleşmesi durumunda doktora başvurulmalıdır.
- Duş alınabilmektedir.
- Cinsel ilişkiye girilebilmektedir.
- Rahim filminin çekildiği ay hamile kalınabilmektedir.