Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul
HSG Filmi Hakkında Bilinmeyenler

HSG Filmi Hakkında Bilinmeyenler

Sadece bayanlar da olabilen birkaç hastalık sorsak hepimizin aklına meme kanseri veya rahimle ilgili rahatsızlıklar gelmektedir. Bayanlar her ayın belli dönemlerinde regl olmaktadırlar. Bazen oldukça ağrılı geçen bu dönem tüm bayanların başına gelmektedir. Bu dönemler de hissettiğiniz anormallik varsa adet gününün oldukça çok sürmesi, kanamanın çok olması, iki adet arasının 21 den az olması, sürekli düşük yapılması gibi birçok anormallik hissedildiğinde hemen bir kadın doğum uzmanına gitmemiz gerekmektedir. Bu rahmimizle alakalı bir problem olabilir.

Doktorumuza muayene olmalı ve gerekli tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Çoğu insanlar muayeneden çekindiklerinden dolayı herhangi bir hastalık mevcut ise de erken tedavi şansını azaltmaktadırlar. Bunun ihmalini yapmamak gerekir.

Niçin HSG filmi istenir?

Kadın doğum uzmanına gidip muayene olduktan sonra bizden hsg yani rahim filmi istedi. Bu nedir? HSG, Histerosalpingorafi’nin kısaltılışıdır. Rahim filmini (hsg) genellikle adet kanaması tamamen bittikten sonraki birkaç gün içerisinde çekilir. Çünkü kanama varken sakıncalı olabilir. Rahim’e verilen ilacın adet kanı ile kana karışması risk taşımaktadır. Adetten birkaç gün sonra olma sebeplerinden birisi de hastanın hamile olmadığına emin olmak gerekmektedir.

Çünkü bu film hamileyken bebeğe zarar verebilir ve hiçbir doktor bu riski almak istemez. Film çekilmeden önce normal de hastaların aç gelmesi gerekmez fakat eğer doktorunuz bazı nedenlerden dolayı genel anestezi yapacaksa doktorun bize dediği saatten sonra bir şey yiyip içmemeliyiz. Rahim filminden önce bir ilaç kullanmaya gerek yoktur fakat doktorumuz önerdi ise yarım saat önceden rahatlatması için ağrı kesici içilebilmektedir.

İdeal film görüntüleri nasıl olur?

İdeal rahim filmi görüntüleri rahmin ön ve arka yüzünün tam arkasından çekilmiş olması gerekir. Yoksa rahimde ki sorunun ne olduğu tam anlaşılmayabilir. HSG tüplerdeki kabartıların iyi görüntülenmesi ve çeşitli açılardan görüntülenmesi gerekir. Film süresindeki inceleme kısa sürmeli, kanama olmamalıdır. Hastanın alerji veya oluşabilecek komplikasyonları en aza indirmek gerekmektedir.

Rahim filmi çekerken kullanılan cihazın eski veya yeni olması hasta da oluşacak radyasyon miktarını etkilemektedir. İdeal bir filmde hasta maruz kaldığı radyasyon hakkında bilgilendirilmelidir. HSG ücreti makul fiyatlardadır. Ekstrem bir fiyat isteyen muayeneler tekrar düşünülmelidir.