Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul
Rahim Filmi HSG Neden İstenir

Rahim Filmi HSG Neden İstenir?

Rahim filmi HSG embriyonun tutunup geliştiği rahim boşluğu ile yumurta ve spermin buluşma yolu olan tüplerin durumunu araştırmak için çekilir. Korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamayan kadınlarda, bunun rahim veya tüplerden kaynaklanan bir sebebi olup olmadığını anlamak için rahim filmi HSG istenir. En sık istenme sebebi budur ancak rahim filmi istenmesinin başka sebepleri de vardır.

Örneğin tekrarlayan düşükler oluyorsa bunun nedenini araştırmak için, düşükler veya kürtajdan sonra rahim içerisinde yapışma olup olmadığını anlamak için, tüpler ameliyatla alınmış veya kapatılmış ise bunu kontrol etmek için, rahim anomalisi, rahim içi yapışıklık vb sebeple ameliyat edilmiş hastalarda ameliyat sonucunu görebilmek için de rahim filmi HSG istenir.

Aşılamadan Önce Rahim Filmi HSG Neden İstenir?

Normal ilişkide vajina içerisinden yola çıkan spermlerin yolunu kısaltmak ve yolda meydana gelen kayıpları azaltmak için spermlerin, gebeliğin meydana gelebileceği uygun zamanda doğrudan uterus içerisine gönderilmesine aşılama denmektedir. Aşılama yönteminden sonuç alabilmek için tüplerin açık olması gerekmektedir. Aksi takdirde sperm ile yumurta buluşamaz ve gebelik meydana gelmez.

Tüpleri tıkalı olan bir kişiye tekrarlayan aşılamalar yapılması,  maddi kayıplara ve boşuna zaman kaybına neden olur. Bu nedenle, aşılama yapılmadan önce mutlaka rahim filmi HSG çekilmelidir.

Tüp Bebek Öncesi Rahim Filmi HSG Neden İstenir?

Tüp bebek tedavisinde, sperm ile yumurtanın buluşma yolu olarak tüplere ihtiyaç yoktur. Sperm ve yumurta vücut dışında buluşturulmakta, daha sonra rahim içine yerleştirilmektedir. Ancak yine de tüp bebek tedavisi öncesinde mutlaka rahim filmi HSG çekilmelidir. Çünkü bazı tüp hastalıkları, zararlı sıvı akıntısına neden olarak rahim içine yerleştirilen embriyonun orada tutunmasını ve gelişmesini engelleyebilmektedir. Bu tüp hastalıkları, ultrason veya MR gibi inceleme yöntemleri ile her zaman saptanamayabilir.

Rahim filmi HSG ile kolayca ve net olarak teşhis edilebilir. Eğer rahim filminde bir olumsuzluk varsa önce bu olumsuzluk giderilir, daha sonra tüp bebek tedavisine devam edilir. Aksi takdirde başarısız tüp bebek denemeleri nedeniyle önemli maddi kayıplar ve zaman kaybı olabilmektedir.

HSG Çekiminin İstenme Nedenleri Nelerdir?

- Kısırlık nedenlerini değerlendirme

- Tıkanmış olabilecek tüplerin açılması

- Tekrarlayan düşükler

- Ağrılı ve uzun süreli adet döneminin yaşanması

- Daha önce rahim içerisinde cerrahi bir müdahale gerçekleştirilmesi