Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul

HSG Çekimi

Histerosalpingografi, kısaca HSG, halk dilinde rahim filmi; rahim boşluğunun değerlendirilmesinde başvurulan bir inceleme yöntemidir. Genellikle kısırlık nedenlerinin belirlenmesinde ihtiyaç duyulan HSG çekimi; rahim içinin doğumsal anormalliklerinim, rahim içerisinde bulunan poliplerin tespitinde ve tüplerin açık mı yoksa kapalı olduğunun değerlendirilmesinde gerçekleştirilmektedir.

Özellikle infertilite değerlendirilmesinde başvurulan öncelikli test olan HSG çekimi öncesi, çekim süreci ve çekim sonrasında hasta yakından takip edilmelidir.
HSG çekimi öncesinde hasta detaylı bir jinekolojik değerlendirmeden geçmektedir. Bu süreçte herhangi bir enfeksiyon ya da iltihap durumu saptanırsa çekim bu problemlerin tedavisi bitene kadar ertelenmektedir. Aynı zamanda HSG; adet kanamasının bitiminden birkaç gün sonrasında çekilmektedir. Bunun sebebi ise; muhtemel bir gebeliğe zarar vermemek ve adet kanamasının tüplerde ve karın boşluğunda baskı yapmasını engellemektir.

HSG çekimi bir radyoloji uzmanı ve bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile uygulanmaktadır. Bu süreçte hasta muayene önlüğü giymekte ve röntgen masasına sırt üstü bir şekilde yatırılmaktadır. Hastanın rahim ağzının görülebilmesi için spekulum adı verilen bir cihaz takılmakta ve ucunda özel balon olan çok ince bir kateter ile rahim boşluğuna girilmektedir. Rahim içerisine basınç ve radyolojik görüntülemeyi sağlayan özel sıvı verilerek rahim filmi çekimi işlemi tamamlanmaktadır. Bu işlem günümüzde radyasyon değerleri minimum düzeyde olacak şekilde uygulanmaktadır.

HGS işlemi sadece birkaç dakikada çekilebilen, anestezi ve kesi uygulamalarına ihtiyaç duyulmadan ağrısız bir şekilde gerçekleştirilen bir uygulamadır.
HGS çekimi sonrasında yaşanabilecek enfeksiyon, kanama ya da yoğun ağrı hissine karşı gerekli önlemler işlem öncesinde alınmaktadır. HSG çekimi sonrasında yaşanan aşırı kanama ya da ağrı hissi olduğunda mutlaka doktora başvurulması tavsiye edilmektedir. HGS işlemi sonrasında yaklaşık 2 gün süre ile duş almamak ve cinsel ilişkiye girmemek gereklidir.

HGS işlemi sonrasında hamile kalan kadınların sayısı oldukça fazladır. Bunun nedeni ise herhangi bir neden ile tıkanmış tüplerin işlem sırasında uygulanan basınç sayesinde açılması ve gebelik şansının böylece artmasıdır. Bu nedenle kısırlık tedavisinde öncelikle HGS testi uygulanmaktadır.