Şişli Echomar Görüntüleme ve Polikliniği, 19 Mayıs Cad. No:4 Nova Baran Plaza, Şişli / İstanbul

Gebelik Şansı Nasıl Artar?

Son yıllarda bebek sahibi olmak istediği halde bu isteği gerçekleşmeyen çiftlerin sayısı oldukça fazladır. Bunun nedenleri;  yaşam tarzındaki değişiklikler, sağlıksız beslenme ve yaşam tarzı, stres, anne adaylarının 30 yaş üzerinde olması şeklinde sıralanabilmektedir. Bu nedenlerin yanı sıra fizyolojik birtakım nedenler de bulunabilmektedir. 

1 yıl boyunca korunmasız bir şekilde denediği halde isteği gerçekleşmeyen çiftlere inferitilite tanısı konulmakta ve nitelikli bir tedavi planlaması ile gebelik şansı arttırılabilmektedir. Kısırlık kadın kaynaklı olabileceği gibi erkek kaynaklı da olabilmektedir. Kısırlık problemi ile jinekoloji uzmanına başvuran kadınlarda ayrıntılı bir fizik muayene uygulandıktan sonra belirli testlet yapılmaktadır. Kısırlık nedenlerinin araştırılmasında günümüzde en nitelikli tanı yöntemi HSG çekimidir. 

HSG çekimi rahim içi, rahim duvarı, fallop tüpleri gibi kısımların değerlendirilmesini sağlayan bir görüntüleme sistemidir. Tüplerin açık mı yoksa kapalı mı olduğunun teşhisinin yanı sıra rahim içerisinde ve duvarında heraırasında rahim içerisinde tazyikle verilen ilaç sayesinde açılabilmektedir. Bu sayede HSG çekimi sonrasında ilk 4 ay içerisinde gebelik şansı oldukça artmaktadır.